Jak vybrat záclony

Při volbě záclon je pochopitelně prvořadým hlediskem charakter interiéru a jeho zařízení. Každá místnost vyžaduje jiný materiál záclon. Například v koupelně nebo kuchyni, kde bývá vlhko nebo záclony mohou trpět mastnými výpary vznikajícími při vaření, jsou velmi praktické záclony z umělých vláken. Ty jsou nenáročné na údržbu a mají i delší trvanlivost. Pro ostatní místnosti není třeba se omezovat při výběru materiálů, kterých je skutečně pestrá škála. Od polyesteru, přes směsová vlákna až po bavlnu nebo len.

Nejpoužívanější jsou patrně klasické žakárové záclony vyráběné z polyesteru. Můžete si vybírat z ohromného množství vzorů, od různých kytičkových přes roztodivné geometrické obrazce až po hladké záclony bez jakýchkoliv vzorů. Tyto záclony lze použít kdekoliv, jen je potřeba sladit vzory se zařízením bytu.

Dalším typem jsou záclony voálové hodící se na větší prosklené plochy. Vynikají nižší propustností světla, a proto je můžete použít spíše do světlejších místností. Voály bývají mnohdy využívány jako závěsy. Organzové záclony jsou v poslední době velice oblíbené pro svou podobnost s voálovými, ovšem lépe propouštějí světlo a vypadají mnohem luxusněji. Jejich povrch se mírně jakoby leskne.

Nejmodernějším typem jsou záclony provázkové tvořené tenkými proužky látky, takže jsou vzdušné a lehké. Délku záclon volíme rovněž podle interiéru. Dlouhé působí elegantně v obývacím pokoji a ložnici. Na zimu je ovšem lépe je nahradit kratšími, které nezakrývají radiátory topení. Často je vidět i záclony sahající do poloviny okna umožňující vyniknout květinám na parapetu.