Jak šetřit tepelnou energií

Tepelná čerpadla dodávaná ostravskou společností Centrum tepelných čerpadel s.r.o. Umožňují vytápět dům, ohřívat teplou vodu v domě či v bazénu, ale také větrat a chladit. To vše velice úsporným způsobem a šetrně k životnímu prostředí, jelikož nevznikají žádné spalinové zplodiny jako například při klasickém vytápění v kotlích na pevná paliva. Firma provádí kompletní dodávky, montáže technologií i následný servis pro rodinné či bytové domy, úřady, školy či sportovní haly.

Druhy tepelných čerpadel

Nejúspornější jsou tepelná čerpadla NIBE, která jsou založena na systému vzduch-voda. Jejich provoz je velice efektivní do venkovní teploty až minus 25° C. Tím se řadí mezi naprostou technologickou špičku na trhu, neboť systém vzduch-voda nabízí naprosto komfortní zdroj tepla a teplé vody včetně ohřevu bazénu.

Podlahové vytápění

Známou věcí je, že teplý vzduch stoupá nahoru, takže největší chlad cítíme od podlahy. Pokud si ovšem pořídíte podlahové vytápění, přinese to pocit tepelné pohody při nižší teplotě vzduchu. V mírných zimách si v rodinném domě vystačíte s podlahovým topením, aniž byste museli přitápět jiným zdrojem tepla. Podlahové topení má i další efekt v menším víření prachu díky nižší cirkulaci vzduchu. Systém podlahového topení je zabudovaný v podlaze, takže neovlivňuje architektonické řešení interiéru a zvětšuje prostor zejména u oken, kde nemusíte mít tělesa ústředního topení. Podlahovou krytinu může tvořit dlažba, PVC, parkety, plovoucí podlaha i koberec. Provoz topení může být řízen ekvitermní regulací a prostorovým termostatem.

Rekuperace

Větrání bytu je nutností, ovšem zejména v zimně znamenají otevřená okna velký únik tepla. Těmto ztrátám lze zamezit rekuperací, což je systém řízeného větrání. Odborně řečeno je rekuperace zpětné získávání tepla z odpadního vzduchu. Při větrání je teplo předáno čerstvému vzduchu, který je tak do bytu přiváděn již předehřátý. Efekt rekuperace spočívá ve snížení nákladů na vytápění a v trvalém snížení vlhkosti v domě.