Jak postupovat při demolici

Rozhodovali jste se ještě donedávna mezi rekonstrukcí a demolicí? Možná jste dali na rady odborníků a rozhodli jste se spíše pro bourací práce. Ty jsou bezesporu lepším řešením v případě, že druhou možností byla rekonstrukce starého domu. Zejména staré nemovitosti mají řadu problémů, o kterých možná ani sami netušíte a které by vás mohli při rekonstrukci nemile překvapit. K těmto problémům patří například praskající zdi, taktéž nekvalitní základy nebo ještě horší rozvody elektřiny a plynu. Abyste se v půlce rekonstrukce nemuseli rozhodnout pro demolici a abyste se tak vyvarovali vyhození peněz z okna, pro demolici se rozhodněte na úplném začátku. A my vám za to prozradíme, jak při demolici postupovat.

Vaše kroky budou mířit na stavební úřad

Ty první kroky budou putovat na stavební úřad, kde vám bude demolice povolena nebo naopak zamítnuta. Jakýmsi povolením pro demolici je demoliční výměr, který vám poslouží i ve chvíli, kdy půjdete odepsat nemovitost z katastru nemovitostí.

Aby vám byl demoliční výměr dán, je zapotřebí mít takzvaný projekt k demolici. Ten se většinou vypracovává na základě původní dokumentace k nemovitosti. Pakliže není k dispozici, je zapotřebí si projekt k demolici nechat zpracovat odbornou firmou, která jej zpracuje na základě provedeného technického stavebního průzkumu.

Dokumentujte i odpad z demolice

Až budete mít souhlas v rukou a až se budete moct pustit do demoličních prací, pamatujte na jednu věc, a sice na dokumentování toho, jak jsme vyváželi odpad z demolice, případně musíte evidovat to, jak jste ho využili, jestliže nemířil na nejbližší skládku.

Abyste se vyhnuli alespoň této starosti, aby vám takzvaně odpadla z ramenou, vyplatí se najít si takovou firmu, která se vám postará i o případnou demolici stavebního odpadu. Takové firmy většinou samy zpracují kompletní dokumentaci týkající se odpadu, která bude přesně v souladu s legislativou.