Jak pečovat o zahradní nábytek

Lámete si hlavu, co se zašedlým a oprýskaným zahradním nábytkem? Přinášíme vám pár tipů, díky kterým bude opět ozdobou vaší zahrady či terasy. Správná péče vám pomůže prodloužit jeho životnost i o několik let.

Jak na zašednutí

Na renovaci starého a zašedlého zahradního nábytku ze dřeva použijte Xyladecor čistič dřeva, který odstraňuje nečistoty, chrání a díky obsahu pomerančového oleje také osvěžuje. Nastříkejte jej na nábytek, nechte krátce působit a posléze setřete hadrem. Více zašedlý a zašlý venkovní nábytek můžete zrenovovat pomocí přípravku Xyladecor Fresh, který obnovuje dřevo zpět na jeho původní barvu. Přípravek slouží pro důkladné oživení upraveného i neupraveného dřevěného povrchu a výsledky jsou viditelně již po 15 minutách.

Dejte rzi sbohem

Povrch kovového nábytku důkladně očistěte drátěným kartáčem a poté hrubým brusným papírem. Odstraňte prach a omyjte vodou se saponátem. Na očištěný kov pak použijte přípravek Hammerite Přímo Na Rez. Díky jeho vlastnostem a složení ho můžete aplikovat přímo na rez bez předchozí chemické úpravy či základování. Nátěr je navíc pružný, takže nepraská a zajišťuje tak aktivní ochranu proti korozi až na 8 let. Na členitější kousky nábytku jistě oceníte Hammerite spreje, které nabízí spotřebiteli mnohem jednodušší použití, a to zejména pokud potřebujete ošetřit kov ve špatně přístupných místech.

Předúprava dřeva

Impregnací si vytvoříte tzv. most mezi dřevem a následnou lazurou, ochráníte dřevo před plísní i dalšími škůdci, zároveň vyrovnáte savost podkladu a optimalizujete tak strukturu natíraného materiálu. Luxol Impregnace díky speciálnímu složení penetruje dřevo do hloubky a dlouhodobě ho chrání. Pokud chcete docílit aktivní biocidní ochrany, opatřete předmět dvěma nátěry. Impregnační nátěr Xyladecor Xylamon HP pronikne do dřeva a zajistí tak ochranu před houbami.

Na dřevo olej i lazura

Výhodou olejů je, že nevyžadují před ošetřením povrchu předchozí úpravy základu. U lazur je naopak předúprava mimořádně důležitá. Jednotlivé dřevěné součásti ošetřete pomocí jemné brusné houbičky a odstraňte vzniklý prach. Pro úpravu a konzervaci povrchově neošetřeného dřevěného nábytku je vhodný Xyladecor Ošetřující olej. Ten díky vynikajícímu hloubkovému účinku dřevo regeneruje, ošetřuje a oživuje starý, zašedlý a matný povrch. Po uschnutí je zcela bez zápachu, odpuzuje vodu a nečistoty. Zahradní nábytek je vystaven venkovním vlivům a musí čelit i nepřízni počasí, pro renovaci jeho dřevěných ploch proto použijte tenkovrstvou olejovou lazuru na vodní bázi Luxol Originál Aqua. Jedná se o barvu typu 2v1, která chrání dřevo proti UV záření, zabezpečuje zvýšenou vodoodpudivost, vysokou přilnavost nátěru a mechanickou odolnost. Dřevu dodává matně saténový vzhled a zajišťuje mu preventivní biocidní ochranu proti plísním. Lazura je již po 20 minutách odolná proti prachu a po 90 minutách jí už ani nevadí déšť. Při práci si pomozte novinovým papírem a pásky, kterými případně zakryjete již natřené kovové části nábytku.