Jak odstranit rez? Pomůže ocet i jedlá soda

Rez na předmětech vytváří typický červenohnědý povlak, který se často tvoří na kovových a ocelových materiálech. Rzi se pak chceme zbavit, ale nevíme, jak na to. To vám dnes prozradíme v našem návodu. Existuje několik možností, jak se dá rez snadno odstranit.

Jak odstranit rez octem

Mezi nejúčinnější čističe rzi patří ocet, který ji dokáže rozpustit. Zrezivělý předmět stačí vložit do octu a nechat jej tam co nejdéle působit, tedy alespoň několik hodin, nejlépe přes noc. Pak předmět vytáhněte, rez očistěte kartáčem, pak ji otřete, předmět opláchněte a vytřete do sucha. Postup je vhodný třeba na čištění šroubů, matek a hřebíků. Pokud se vám rez nedaří otřít, očistěte první nános a postup opakujte. Větší předměty, které se nedají do octa ponořit, postupně potírejte hadrem či štětcem namočeným v octu. Dá se použít i citronová šťáva se solí.

Jak odstranit rez z látky

Na látku se může rez dostat z rezavých patentů, cvočků i zipu. Menší skvrny odstraníte pomocí octa, ale i šťávy z citrónu a soli. Na skvrnu dejte ocet nebo citronovou šťávu se solí a směs nechte působit. Dalším způsobem, jak odstranit rez, je použít pastu z jedlé sody a vody. Nakonec vyperte oblečení v ruce nebo v pračce, nejlépe pomocí mýdla s jelenem.

Jak odstranit rez z WC mísy

Vyčištěnou toaletní mísu nejprve posypte jedlou sodou a pomocí štětky ji pořádně rozetřete po celé ploše a nechte působit. Do litrové nádoby si připravte vařící vodu z konvice a přidejte hrnek octa. Toaletní mísu polévejte nejdříve čistým octem a drhněte přitom mísu štětkou. Pak vše zalijte směsí horké vody s octem a spláchněte. Dle potřeby postup opakujte.

Jak odstranit rez mechanicky

Pokud se vám rez nepodaří odstranit výše zmíněnými prostředky, zkuste se jí zbavit mechanickou cestou. Vyzkoušejte například broušení ocelovým kartáčem nebo klasickým smirkovým papírem. Hrubost papíru přizpůsobte míře zrezivění a postupně volte jemnější. Můžete také použít vrtačku s brusným kotoučem. Tímto způsobem odstraníte rez z povrchů, které se nebojíte poškrábat. Mechanickým zásahem můžete povrch předmětu trochu poškodit. Pak natřete povrch barvou.