Jak vybrat pákový kávovar?

Kávovar vám bude sloužit několik let. Pokud si vyberete dobře, pochutnáte si na každé kávě, kterou si v něm vyrobíte. S kvalitním kávovarem bude příprava kávy zajímavější, opravdu si ji užijete a vychutnáte.

Všechny kávovary vám dovolí načerpat horkou vodu, přes kterou se extrahuje káva a pára. Většina přístrojů vám našlehá i mléko. Některé kávovary mají navíc i výdejník horké vody, třeba na přípravu čaje. K tomu je třeba mít dostatečně velký zásobník na vodu. S espressem budete mít vodu o určité a stálé teplotě, díky termostatu.

Správný tlak

Pro přípravu espressa je zapotřebí tlak minimálně 9 barů. Pod touto hodnotou vám pákový kávovar místo espressa připraví šálek s horkou a hnědou vodou bez pěny a vůně. Důležitým faktorem je schopnost kávovaru tlak udržet a proto je důležité čerpadlo. Kávovar vhání čerpadlem vodu, která tlakem prochází přes jemně mletou kávu v páce. Tady na sebe naváže to nejlepší aroma z namletých zrnek kávy a přenese neodolatelnou chuť a vůni do šálku espressa.

Čerpadlo na vodu

Uvedený počet barů udává maximální hodnotu tlaku vyvinutého čerpadlem. Rotační čerpadlo, kde rotující lopatky vhání vodu do potrubí a vyvinutý tlak udrží na stálé hodnotě. Toto čerpadlo je dražší a větší. V domácích kávovarech jsou proto často vibrační čerpadla s principem kmitajícího pístu. Vyvinou potřebný tlak, který postupně klesá, ale na kvalitní kávu to stačí.

Velikost zásobníku na vodu

I když se to možná na první pohled nezdá, v soupisu parametrů kávovaru se zaměřte i na velikost zásobníku na vodu. Vhodný objem souvisí s počtem připravených šálků kávy ve vaší domácnosti. Proto si rozmyslete, jak často jste ochotní vodu do přístroje dolévat. Některé typy se dají i přímo napojit na vodovodní řad.

Velikost kávovaru

Velikost kávovaru je parametr, který musíme přizpůsobit vaší domácnosti. Do garsonky si asi nebudete pořizovat obrovský stroj s rotačním čerpadlem. Přesto ale sledujte parametry a sázejte na kvalitu. Samotné rozměry vašeho nového kávovaru musí vyhovovat vašim prostorovým možnostem u kuchyňské linky.

Vzhled kávovaru

O vzhledu rozhoduje vaše estetické cítění, ale i styl vaší kuchyně. U dnešních kávovarů najdete unikátní design, který zaujme na první pohled a je z čeho vybírat. Moderní kávovary se vyrábí i v minimalistickém designu nebo s dřevěnými detaily, jako je třeba rukojeť páky. Najdete i přístroje se zajímavým retro designem.

Ovládání kávovaru

Typu ovládání přístroje si všimnete na první pohled. Při ovládání kávovaru se kromě klasických tlačítek, kontrolek či manometru používá informativní displej, který vám usnadní komunikaci mezi vámi a přístrojem. Podívejte se, zda je na přístroji funkce automatického odvápnění kávovaru, popřípadě, jakým způsobem se provádí.

Kávovar na přípravu domácího cappucina a latté

Chromované parní trysky vám umožní našlehat mléko do nadýchané pěny a vychutnat si cappuccino či latté v klidu svého domova. Některé trysky jsou kratší, různě zahnuté a tvarované a koncový otvor s tryskající párou se liší podle výrobce a typu přístroje. Pokud milujete mléčné kávové nápoje, zaměřte se při výběru i na parní trysku. Pro milovníky kvalitní kávy bude důležitý i prostor pro nahřívání šálků.

Mlýnek na čerstvě mletou kávu

Ke kvalitnímu kávovaru potřebujete i spolehlivý mlýnek na kávu, který zaručuje konzistentní a jemné mletí pro přípravu espressa. Zakoupíte si jej zvlášť, nebo můžete zvolit kompaktní pákový kávovar se zabudovaným mlýnkem.