I rostliny mohou podpořit váš zdravý spánek

Není nic horšího, než se celou noc převalovat a nemoci usnout. Špatný spánek má dopad na vaši energii, náladu a celkovou kvalitu života.

Jedním ze způsobů, jak zlepšit kvalitu spánku, je naplnit váš dům krásnými květinami a rostlinami. Nejen, že skvěle vypadají, ale přinášejí do vašeho domova vitalitu a život a mohou mít relaxační a čistící účinky, které podpoří váš spánek.

Na kvalitu spánku má vliv i ovzduší, které je často znečištěno prachem nebo plísněmi. I tady mohou pomoci některé rostliny, které ovzduší pročistí a zbaví všech nechtěných částeček.

Přinášíme seznam některých rostlin, které mají uklidňující a čistící účinky

  • Jasmín

Tato exotická rostlina má jemný, uklidňující účinek na tělo i mysl, snižuje hladinu úzkosti, což vede k vyšší kvalitě spánku.

  • Levandule

Kdo nemá rád vůni levandule? To je také asi jedna z nejznámější rostlin, pokud jde o vyvolání spánku a snížení hladiny úzkosti. Na trhu je sice celá řada produktů s levandulí, proč však neupřednostnit přírodní alternativu – krásnou levanduli umístěnou na nočním stolku.

  • Hadí rostlina (tchýnin jazyk)

Jedna z nejvíce doporučovaných rostlin, co se týče zlepšení kvality ovzduší ve vnitřních prostorách. V noci přijímá oxid uhličitý. Pomáhá odfiltrovávat některé škodlivé, ale běžně se vyskytující domácí toxiny (zejména formaldehyd, trichlorethylen a benzen) ze vzduchu.

  • Aloe Vera

Egypťany pojmenovaná jako „rostlina nesmrtelnosti“ funguje podobně jako tchýnin jazyk – v noci vydává kyslík, čímž podpoří klidnější spánek. Velice snadno se pěstuje a toleruje mírné zanedbávání. Také nevyžaduje časté zalévání.

  • Gardenia

Rostlina s lesklými, stále zelenými listy a krásně vonícími květy, která pomáhá zmírňovat úzkost a podpoří váš spánek. Vyžaduje však kvalitní péči, nesmí být vystavena přímým slunečním paprskům.

  • Kozlík lékařský

Je to vytrvalá kvetoucí rostlina se sladkou vůní, růžovými nebo bílými květy, která kvete v létě.

Zatímco květy byly v 16. století používány na výrobu parfémů, kořen byl používán jako čaj nebo tinktura již od dob od starověku.

  • Bambusová palma

Tato malá rostlina je fantastický čistič vzduchu. Vzhledem k exotickému původu přinese Bamboo Palm do vaší ložnice tropický, teplý pocit. Je docela snadné se o ni postarat – jen udržujte půdu vlhkou (ale ne mokrou) a umístěte rostlinu do nepřímého slunečního světla.