Farmář vytvořil pasivní skleník, který umožňuje pěstovat rostliny i v zimě

S pomocí skleníku lze pěstovat celou plodinu rychleji a efektivněji. U běžných skleníků nastává problém v zimním období. Když teploty v mnoha oblastech klesají k nízkým teplotám, ve sklenících není možné plodiny přes zimu pěstovat. Čínský agronom Dong Jianyi vymyslel skleníkovou technologii, která umožní pěstovat plodiny i při dodání pod bodem mrazu. Svou technologii přivedl do Kanady, kde nyní roste vegetace i v drsném zimním počasí. Ke svému nápadu využil správný výběr materiálů a zákon termodynamiky. Jeho technologie nespotřebuje žádnou elektrickou energii.

Využití pasivních skleníků

Jianyi pracoval v ropném průmyslu a podařilo se mu postavit svou farmu Fresh Pal Farms. Tato farma je považována za největší pasivní skleník na kontinentu. Například na severu Číny je velmi chladno a je potřeba zde pěstovat zeleninu po celý rok. Díky pasivním skleníkům to lidé zvládají i bez použití elektřiny.

Dong vysvětlil CBC: „V severní Číně je v zimě také opravdu chladno a docela tma, ale lidé mohou růst po celý rok. Tam, kde jsem žil v Číně, bylo tolik pasivních solárních skleníků. Ale v Kanadě jsem žádné v komerčním měřítku neviděl.“

Jak nová skleníková technologie funguje?

Skleník má na délku 300 stop a na šířku 30 stop. Je vyrobený z ocelového rámu a má 2 polyoefinové plastové střechy. Je vybavena izolační přikrývkou, která zachycuje teplo absorbované během dne uvnitř, pomocí elektromotoru, který operátorům umožňuje přikrývku buď vysunout, nebo stáhnout. Vnitřní prostor má rozlohu 10000 čtverečních zastávek a skleníkové technologie, která umožní udržovat na teplotu 28°C a to i během chladných dnů, když je venku teplota pod bodem mrazu.

Na severní straně je 24 palců silná hliněná stěna, která zachycuje více světla ze slunce. Když je noc, hlína pak vyzařuje teplo uvnitř prostoru. Díky tomu mohou rostliny přežít teploty, které mohou v Olds v Albertu klesnout až na -35°C.

I přes velmi chladnou zimu se mi podařilo vypěstovat až 29000 liber rajčat a přitom ušetřit 30 tisíc dolarů za energii na vytápění. Jianyi připouští, že jsou počáteční náklady na řízení pasivního skleníku vysoké, ale v průběhu několika let se investice vrátí. Zjistěte více informací o této technologii ve videu níže.