Domácí posilovna

Chcete-li mít doma alespoň malou posilovnu, je základem každé posilovací lavice. Na výběr jsou buď lavice rovné, nebo nastavitelné. Ve specializovaných prodejnách vám ochotně a odborně poradí s výběrem, nebo si můžete vybírat v klidu svého domova sami na příslušných internetových stránkách a případně se v některém fitnes centru informovat na druh, který by pro vás byl vhodný.

Nastavitelné lavice se dají koupit i v provedení s činkami jako komplet, u kterého jsou malé činky, nebo nástavce či vidlice na velkou činku s možností přikládání kotoučů různé váhy. Rovná či nastavitelná lavice je důležitá proto, že na ní budete provádět většinu cviků. Vsedě nebo vleže budete procvičovat celou horní polovinu těla. Lavice nejsou příliš drahé, ceny těch kvalitních začínají zhruba na 800 Kč.

Nastavitelná lavice má výhody v tom, že umožňuje větší rozsah jednotlivých cviků. Pokud jde o činky, můžete si zakoupit klasické činky jednoručky, které se vyrábí z různého materiálu. Podle svého vkusu můžete mít činky kovové, molitanové či gumové. Pak jsou to činky tzv. v setu, což jsou činky, u kterých si sami nakládáte jednotlivé kotouče do hmotnosti, kterou chcete zvedat. To má své kouzlo v tom, že si postupně po čase můžete přidávat další váhu a mít tak dobrý pocit s přibývající síly. U jednoruček je také velký výběr od lehkých, přes 5, 10 až po 50 a více kg.

Cvičením na lavici s činkami procvičujete horní partie těla jako jsou prsní svaly, bicepsy, ramena atd. Pak je třeba také něco na posilování břicha, boků a nohou. Kdo má doma prostor, je ideální posilovací věž, na které se dá procvičovat celé tělo.

Jako doplněk domácí posilovny může být rotoped, stepper nebo cyklotrenažér, což jsou pomůcky přispívající ke zvýšení fyzické kondice a k hubnutí.