Divočák na zahradě kamarád není. Jak se ho zbavit?

Divočáky můžeme na podzim a na jaře (částečně i v zimě) potkat na našich zahradách. Proč? Odpověď je jednoduchá, hledá potravu. Divočák si nejvíce pochutná na hlízkách nebo na cibulkách rostlin, tudíž hledá pod povrchem země. Co to ale znamená pro nás? Bohužel výsledkem je rozrytá zahrada. Jak divokým prasatům zabránit v řádění?

Pevný plot

První věc, na kterou by měl majitel zahrady myslet, je dobrý plot. Je to první zábrana, kterou by divoká prasata musela překonat. Musíte ale uvažovat nad tím, jakou má prase sílu, což znamená, že obyčejné pletivo moc efektivní nebude. Navíc prase není hloupé a dokáže se i podhrabat. Z toho vyplývá, že jako nejlepší řešení je betonový základ a pevné dřevěné plaňky.

Myslivec

Dobré je si na pomoc zavolat myslivce, nebo ho minimálně poprosit o radu. Štěstí budete mít, když se vaše zahrada bude nacházet na honebním pozemku, v tu chvíli je možné se s myslivcem domluvit, aby prase odstřelil. Pokud ale v tomto území vaše zahrada nebude, tak je odstřel nemožný.

Odpuzovače a plašiče

Velmi často u polí a sadů uvidíte kůly, na kterých bude nastříkaná pěna. To jsou pachové odpuzovače právě na divoká prasata. Tyto odpuzovače v sobě obsahují pach člověka, vlka nebo medvěda, což divočáky odradí. Problém zde je ale s nutností opakované aplikace, hlavně po dešti je nutné pěnu znovu nastříkat.

Jednodušším řešením jsou ultrazvukové plašiče. Ty vydávají velmi vysoké zvuky, které ale lidské ucho není schopno slyšet. Za to divočáci zvuk velmi dobře vnímají a je pro ně nepříjemný. Prase se tedy raději místu, odkud zvuk vychází, vyhne. Plašič divokých prasat ale také dokáže fungovat jako prevence, jeho instalace je velmi jednoduchá a provoz nenáročný.

Divoká zvěř a zejména divoká prasata dokážou být docela oříšek, co se odpuzování týče. Způsoby jak se jich zbavit ale existují. Jistotou ale velmi často bývá poradit se s myslivcem.