Botník – zdánlivý detail, který je potřeba vybrat správně

Správným výběrem botníku předejdete zbytečným dohadům. Jednoduše si boty spočítejte, změřte prostor na umístění botníku a poté se jen rozhodněte pro druh botníku.

Obecná tvrzení o botníku
Botník by měl mít z praktického hlediska i přihrádku či odkládací prostor, který souvisí s botami. Můžete zde mít kartáče či impregnace, aj.
Měl by stát na správném místě, abyste měli boty vždy při ruce a nebyli jste daleko od vchodových dveří, ideálním umístěním je chodba či předsíň.
Malým prostorům sluší vyklápěcí botníky, u těch větších je to v podstatě jedno.
Nemusíte zde mít uloženy všechny boty, třeba jen ty, které aktuálně potřebujete podle ročního období.
Uzavíratelný botník s průduchy diskrétně skryje pach a zároveň odvětrává.
Boty, které nyní nosíte, můžete mít v otevřené polici, ostatní uskladněte do botníků uzavíratelných.

Výběr botníku

Řešením č. 1 je klasický přízemní botník. Je považován za nejčastější typ mnoha domácností. Jeho vrchní část vám poslouží zároveň jako sedátko. Pohodlně si sednete a boty si nazujete i vyzujete za kratší dobu a bez větších problémů. Botník v tomto provedení může mít tzv. nástavbu, která umožní využití botníku ve více patrech.
Dostáváme se k řešení č. 2, kterým je pořízení botníku s celou komodou nebo předsíňovou sestavou. Moderní provedení komod a sestav tak obsahuje více odkládacího prostoru, polic, zásuvek, ale klidně i věšáčků nebo zrcadel. Součástí je právě i botník.
Obdobou přízemních botníků jsou policové botníky, kde se boty ukládají do polic, které lze přizpůsobit rozměrům bot.
Novinkou pro malé interiéry jsou vkusné a praktické výklopné botníky. Nehodí se moc pro ukládání bot na zimu. Pokud nosíte kozačky, výška výklopných botníků je na ně malá. Přesto jsou velmi populární a svým pojetím do domácnosti patří.
Minimalistickým interiérům se nabízí teleskopická tyč, která pojme mnoho párů bot, její nevýhodou je to, že nelze uzavřít. Dalším řešením jsou i různé botníky s pojezdovým principem.

Funkčnost versus design

Funkčnost botníku koresponduje i s jeho designem. Záleží na vás, jestli si vyberete bezúchytovou verzi tradiční zásuvky nebo moderní atypický botník. Berte v potaz i jeho materiál. Dřevěný botník se pyšní řadou stálých dobrých vlastností, jejíž nejvýznamnější je bez pochyby dlouhá životnost. S tím souvisí i pořizovací cena, která bude nižší u laminátových verzí a plastu, než právě u dřeva a jeho různých úprav.
Originalita výroby botníků tak dosahuje velmi vysoké úrovně. Vznikají neotřelé kousky nábytku s dalšími prvky – sklo a kov. Nepřebernými variacemi tak jsou různě tvarované, zabarvené a dokonce podsvícené botníky. Volné pole výběru vám tak dává zelenou, tak si vyberte botník podle vašich představ přesně na míru.