Čím mořit nábytek na zahradu

Vlastní mořidlo se nanáší rovnoměrně po směru vláken. Svislé plochy natírejte odspodu, aby se netvořily zaschlé potůčky jako při natírání barvou. Použijete-li mořidlo lihové, počítejte se schnutím asi čtyři hodiny. Pokud by výsledný efekt neodpovídal vaším představám, je možné moření po zaschnutí opakovat. Jako konečnou úpravu namořeného nábytku na zahradu je možné volit barvu podle vlastních představ. Vhodné jsou lazurovací nátěry, které výborně zachovávají přirozenou strukturu dřeva.

 

Nátěr pronikne do dřeva a má konzervační účinky. Dobrou ochranou dřeva před povětrnostními vlivy je i lakování bezbarvým lakem nebo speciálními barvami na dřevo, které však po delším čase mohou začít praskat a loupat se. Proto jsou ideálnější napouštědla, jejichž aplikace se může kdykoliv opakovat. Některé lihová mořidla jsou natolik kvalitní, že další úprava povrchu dřevěného nábytku není již nutná. Nepoužívají se pouze k renovaci starého zahradního nábytku, ale jsou výborná i pro kutily tvořící ze dřeva.

Lihová mořidla zachovávají strukturu dřeva a zvýrazňují jeho krásnou kresbu. Známé je například mořidlo Lignur, které se hodí na měkké i tvrdé dřevo. Tento výrobek je směsí organických barviv a anorganických solí rozpustných ve vodě a je vhodný i pro zahradní nábytek. Vybrat si můžete z různých barev, které lze mezi sebou i míchat a vytvářet požadované odstíny. Z jednoho 40 g sáčku namoříte až 2 m2 dřeva.

Vedle lihových mořidel je na trhu celá řada dalších mořidel a napouštědel na dřevo. Ať už jde například o bezbarvé napouštědlo Fungistop, známý impregnační Luxol, který penetruje dřevo do hloubky a chrání je proti houbám, nebo Xyladecor, který odpuzuje hmyz, houby a zabraňuje trouchnivění dřeva.