Vybíráme zahradní traktůrek

Většina mužů si pojížděním na traktůrku po zahradě realizuje dětské sny. Trávník na zahradě posečete zhruba 5x rychleji než běžnou sekačkou, navíc je to mnohem pohodlnější. Zahradní traktůrky jsou stále populárnější také proto, že nabízejí možnosti připojení pestré škály příslušenství. Ze zahradního traktůrku se tak stane multifunkční pomocník, se kterým můžete nejen sekat trávník, ale i obdělávat větší záhony, vozit dřevo, v zimě odklízet sníh a další práce, které se tak stanou mnohem snazšími. Náročnější zákazníci si mohou připlatit za bohatší výbavu, do které může patřit palubní počítač s LCD displejem, tempomat, automatická převodovka, nastavitelné sedadlo, světlomety a další vymoženosti, které z traktůrku činí všestranné, užitečné i přepychové zařízení.

Při výběru vhodného zahradního traktůrku je třeba se řídit několika parametry a podmínkami. Především jde o velikost a charakter zahrady, podle čehož volíme výkon motoru a šířku záběru. Důležitý je terén, zda je rovinatý či svažitý, a v neposlední řadě rozhoduje, zda chceme posečenou trávu ukládat na kompost, nebo chceme využít mulčování.

Kategorie zahradních traktůrků

Traktůrky dělíme podle konstrukce do tří hlavních kategorií:

  • ridery

  • front mowery

  • traktory

Rider je jednonožový žací stroj s jednoválcovým motorem. Front mower představuje typ rideru, který má sečení umístěno před přední nápravou. Většina z nich je mulčovacích s hydrostatickým pojezdem a dvouválcovým motorem vzadu za sedačkou. Běžný zahradní traktor má motor vpředu a sekačka bývá jednonožová až třínožová (podle záběru). Má zadní nebo boční výhoz trávy přímo do sběrného koše nebo na plochu.