Víte, co jsou a jak fungují pasivní domy?

Hledáte-li kombinaci vysoce komfortního bydlení, pohodlí a příjemného prostředí s nízkými náklady na provoz, tak je právě pasivní dům pro Vás vhodným řešením. Hlavní charakteristikou pasivních domů je minimální spotřeba energie. Princip je jednoduchý.

Nevyužívá se zde žádného technicky náročného zařízení, ale snížení tepelných ztrát, které se zajišťuje prostřednictvím důkladné izolace, jež v místnostech dokáže udržet příjemné teploty během celého roku. Pasivní domy lze postavit téměř za shodné náklady jako klasické novostavby, ale na rozdíl od nich můžete v budoucnosti uspořit až velké množství nákladů na vytápění. Pasivní domy nejen šetří náklady na provoz, ale současně jsou schopny poskytnout dokonalé místo pro váš domov. 

Vystavěny mohou být z cihel nebo betonových tvárnic, může se jednat o dřevostavbu nebo budovu postavenou na principu ztraceného bednění. Mohou být nízkopodlažní i patrové a to v různých podobách a s nepřeberným množstvím vybavení. Pasivní dům musí splňovat všechny podmínky pro aktivní práci, bavení se s přáteli, hraní si s dětmi nebo jen tak pro odpočinek.

Úspora tepla

Pasivní, v tomto případě, znamená využití zdrojů tepla z vnějšku jako je sluneční záření, ale také z vnitřku jako jsou různé elektrické spotřebiče. Pasivní dům je konstruován s precizní izolací, díky které se bydlení stává velmi kvalitním a moderním prvkem.

Certifikace

Aby mohl být dům pasivní, musí splňovat mezinárodní standardy:

  • spotřeba tepla na vytápění musí dosahovat max. 15 kWh/ 1 m²;
  • neprůvzdušnost stěny budovy, která se musí ověřit tlakovou zkouškou
  • potřeba primární energie na provoz musí být nižší než 120Kwh/ m²

Srovnání s ostatními typy domů

Domy ze 70. až 80. let – vyznačují se starou otopnou soustavou, jsou neekologické, větrání je zajištěno pouze okny, nedostatečné, spíše žádné zateplení.

Nízkoenergetické domy – mají již nižší výkon otopné soustavy, hojně využívají obnovitelných zdrojů, mají lépe zateplenou konstrukci, řízené větrání. Těmito všemi prvky se již přibližují pasivním domů.