Vchodové dveře jsou naše vizitka

Vstupní dveře jsou nejen vizitka obyvatel domu, ale také odrážejí jejich osobnost.

Vchodové dveře si vybíráme nejen podle vzhledu, ale musí plnit i určité funkce – nejenže mají zabránit případným nevítaným návštěvníkům ve vstupu do našeho obydlí, ale v zimním období by měly tepelně izolovat a zabránit případnému úniku tepla do venkovního prostředí.

Jejich pořízení často nebývá levnou záležitostí, proto bychom měli pečlivě zvážit materiál a další vlastnosti.

Podle čeho tedy vybírat?

Materiál

Tady se nabízí několik možností – hliník, plast či dřevo.

Hliník je asi nejvíce odolný a to nejen proti mechanickému poškození a stárnutí, ale odolává i počasí (teplotní změny, vlhko, vítr). Také není potřebná větší a pravidelná péče. Jeho nevýhodou je trochu vyšší cena.

Dřevo je stará dobrá klasika. Má dobré izolační vlastnosti. Potřebuje však pravidelnou a pečlivou údržbu, neboť podléhá vlivům počasí. Vadí mu vlhko a velké teplotní výkyvy.

Plast je nutno správně vybírat. Pokud zvolíte levnější variantu, nesmíte počítat s dlouhou životností. I izolační vlastnosti se liší a to podle kvality plastu. Velkou výhodou je bezúdržbovost a široká škála barevného provedení.

Bezpečnost

Chcete – li dveře bezpečné, můžete zakoupit přímo dveře bezpečnostní, ale tady musíte počítat s tím, že nebude tak široký výběr.

V dnešní době si však můžete pořídit i celo řadu bezpečnostních prvků – bezpečnostní kování na dveře a kliku, panty, bezpečnostní zámky a vložky a pokud máte dveře zčásti prosklené, tak i vhodný typ prosklení.

Tepelná izolace

Tepelná izolace je velice důležitá a to především v případě, že nemáte zádveří. Použít můžete například polystyren, koženku nebo izofólii.

Polystyren je levnější varianta,která však nemá dlouhou životnost.

Koženka funguje nejen jako tepelný izolant, ale i jako protihluková bariéra.