Vánoční atmosféru doladí i kvetoucí vánoční kaktus. Jak o něj správně pečovat?

V zimě, kdy zahrádka odpočívá a rostlinky spí a my se nemůžeme kochat barevně rozkvetlými záhonky, musíme se spokojit alespoň s květinkami, které zdobí náš interiér.

Ne všechny nás však mohou obdařit kvítky. Někdy i díky naší nesprávné péči.
Blíží se nejkrásnější svátky v roce a milovníky rostlin jistě potěší, když je vánoční kaktus obdaří záplavou květů.

Schlumbergera truncata, Epiphyllum nebo také Zygocactus

Pod těmito názvy můžeme v obchodě zakoupit rostlinku jménem vánoční kaktus.
Tato nádherně kvetoucí a poměrně nenáročná pokojová rostlina pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky. Díky šlechtění vám může kvést nejen růžově, ale i v barvě bílé, žluté, lososové¨či karmínové.

Jak ho přimět ke květu?

Vánoční kaktus kvete obvykle v zimě, protože ke květu potřebuje krátký den. Pokud chcete, aby vás obdařil květy na vánoce, ponechejte rostlinku nejméně dva týdny před svátky v chladnější místnosti a střídmě zalévejte. Poté, co ho umístíte do tepla a dopřejete mu více vláhy i živin, začne bohatě kvést.
Změny teploty by však měly být pozvolné, ne příliš velké, aby poupata neopadala. Přemisťování je nejlepší provádět buď v době, kdy jsou poupátka ještě velmi malá nebo naopak, až se květy počnou rozvíjet. I v době květu pak kaktusu svědčí spíše nepřetopené místnosti, ideální teplota se pohybuje kolem 18 °C.
Se zálivkou buďte opatrní. Přeci jen se jedná o kaktus se sukulentními listy a ten nepatří zrovna mezi žíznivé rostlinky.

V létě si zaslouží odpočinek

Když pominou mrazíky, dopřejte mu čerstvý vzduch na zahradě či balkoně. Nic mu neprospěje více. Dobře se mu bude dařit na světlém místě, ale ne na přímém slunci. Ideální zálivka je taková, aby byl substrát jen občas vlhký. Vhodné je, ho pravidelně přihnojovat.
Přesazovat ho stačí jednou za dva až tři roky a to na jaře, během léta nebo i na podzim. Vhodný je lehký substrát pro sukulenty.
Nezapomeňte ho s příchodem mrazíků uschovat do domu. Ideálně na místo, které má teplotu
12 – 15 stupňů, pár týdnů by měla být zálivka minimální nebo žádná. Když nasadí poupata, teprve potom začněte opět mírně zalévat a můžete i přihnojovat. Vhodné je hnojivo přímo pro kaktusy nebo kvetoucí pokojové rostliny.