Tipy pro nákup ochlazovače vzduchu

Než se přesuneme dál, stojí za zmínku, že ačkoli jsou ochlazovače vzduchu z dlouhodobého hlediska cenově dostupnější, jsou vyrobeny pro mírnější klima. Navíc se dodávají v takové variantě možností velikosti a výkonu, které musíte zvážit, než najdete takový ochlazovač, který bude vyhovovat vašim osobním preferencím, prostorové dostupnosti a potřebám mobility.

Ochlazovač vzduchu, hodí se do vašeho bytu?

Primárním faktorem, který je třeba zvážit před nákupem ochlazovače vzduchu, je zkontrolovat, zda je ve vašem domě vhodné klima. Pokud žijete ve vlhkém prostředí, pak pro vás není ochlazovač vzduchu tím nejlepším řešením, protože vlhkost vzduchu ještě zvýší.

Nicméně, pokud to není jedna z vašich starostí, pak tyto ochlazovače vzduchu zpříjemní vaše léto – odstraní horko a nepohodlí a zpříjemní prostředí.

Protože ochlazovače vzduchu dodávají vzduchu vlhkost, jsou vynikající v suchých místnostech.

Kolik máte v místnosti místa?

Spousta modelů ochlazovačů není nejmenší zařízení, které můžete mít doma, takže zvažte měření každého modelu podle prostoru, který máte k dispozici. Nebo zvažte malý ochlazovač, který lze umístit na jakýkoli dostupný povrch ve vaší blízkosti a obvykle vypadá mnohem lépe.

Typ ochlazovače podle způsobu doplňování vody

Při zvažování jakéhokoli modelu ochlazovače vzduchu se podívejte na jeho vodovodní systém. Některé ochlazovače mohou připojit hadici k vodnímu potrubí a používat stejnou vodu, která prochází vašimi potrubími, zatímco jiné používají jako zdroj vlhkosti vnitřní vodní nádrže. Můžete samozřejmě najít i hybridní možnosti.

Velikost nádržky ochlazovače vzduchu

Pokud se rozhodnete pro menší model, tak ty nemají nepřetržitý přívod vody a místo toho jsou dodávány s doplňovací nádržkou. Velikost nádržky na vodu je také důležitá při výběru optimální varianty. Je to proto, že objem vody, který dokáže pojmout, ovlivňuje, jak dlouho může ochlazovač vzduchu efektivně fungovat – jakmile dojde voda, většina modelů funguje jako běžný ventilátor bez regulace teploty ve svém prostředí.

Obvykle mají ochlazovače vzduchu většinou velké nádržky na vodu, ale některé modely mají i menší. Najděte tedy rovnováhu mezi velikostí ochlazovače a velikostí nádrže.

Vyberte optimální sadu funkcí ochlazovače vzduchu

Výkonné ochlazovače jsou většinou jednoduché a nemají promyšlený design. Existuje jen několik základních funkcí, které byste měli mít na paměti při nákupu ochlazovače vzduchu:

  • Hodnocení CFM – neboli kolik prostoru dokáže efektivně ochladit. Ovlivňuje také spotřebu energie.
  • Oscilace – dělá schopnost pohybovat se ze strany na stranu, což ovlivňuje širší oblast.
  • Ovládací prvky – Některé ochlazovače vzduchu mají digitální ovládání, zatímco některé ochlazovače jsou manuální. Vyplatí se zakoupit si model s dálkovým ovládáním pro snazší obsluhu ochlazovače vzduchu.
  • Ukazatel hladiny vody – ten vám prozradí, kdy vám v ochlazovači dojde voda.

Prostudujte si doporučení výrobce pro údržbu

Pokud jde o údržbu ochlazovače vzduchu, obvykle se jedná o třístupňový postup, který by měl být proveden alespoň jednou za měsíc:

  • Vnější část ochlazovače očistěte vlhkým hadříkem.
  • Vyčistěte odpařovací systém ochlazovače vzduchu vlažnou vodou a jemným čisticím prostředkem.
  • Před opětovnou montáží všechny díly osušte.

Pokud chcete ze svého ochlazovače vzduchu vytěžit maximum, doporučuje se otevřít okno, aby vzduch nebyl příliš vlhký – v takovém případě zařízení nebude schopno účinně odpařovat vodu. Je také hospodárnější, když je rozdíl mezi teplotou vzduchu a vody drasticky odlišný.