Terasa vám zpříjemní venkovní posezení

Léto se nezadržitelně blíží a vy přemýšlíte, jak si zpříjemnit venkovní posezení. A co třeba terasa?

Nabízí hned několik výhod: zpevní povrch pro zahradní nábytek, usnadní manipulaci se zahradním grilem a navíc utvoří zajímavý zahradní prvek, který poskytne odpočinkové místo nebo prostor pro posezení s přáteli.

Pro její výstavbu se skýtá využít hned několik druhů materiálů:

Klasická kamenná dlažba

Patří sice k nejdražším, ale je velice dekorativní, odolná vůči otěru, mrazuvzdorná, snese velké zatížení a má dlouhou životnost. Také můžete kombinovat různé druhy kamene a skládat mozaiky.

Jednotlivé kousky lze koupit jednak pravidelné, ale v nabídce najdete i dlažbu z nepravidelných kamenů.

Betonová dlažba

Betonové dlaždice jsou levnější varianta, která umí imitovat přírodní kámen. V nabídce je celá řada různých barev i odstínů, ale také tvarů a povrchů. Některé dlaždice napodobují pískovec, jiné zase dřevo. Na výběr je dlažba plošná, zámková nebo skládaná. I tady lze vytvářet různé mozaiky.

Dřevoplast (WPC materiál)

Výhodou tohoto materiálu, oproti dřevu, je barevná stálost, neštěpí se, takže nebudete mít nikde třísky, nemá kluzký povrch, nevyžaduje žádnou speciální údržbu.

Dřevo

Tento druh materiálu je vhodný pro terasy k šedým domům, dřevěným fasádám a do zahrad. Dodá skvělý pocit z přírody.

V letním období není povrch rozpálený a v chladnějších dnech roku je naopak příjemně teplý.

Jeho nevýhodou je, že potřebuje pravidelnou péči (alespoň 2x do roka je nutný nátěr olejem – zpomalí se tak proces stárnutí dřeva, nezajistí však stejný vzhled, jako při montáži), časem mění vzhled.

Na výrobu se používá dřevo z borovice, smrknu, modřínu nebo některé exotické druhy, které zajistí delší životnost, nemají tak vysoké nároky na údržbu, ale jejich pořizovací cena je poměrně vyšší.

Z tuzemských dřevin a cenově dostupnější je dřevo z akátu.