Skandinávský design – v jednoduchosti je krása

Severské země jsou proslulé jako rodiště mnoha talentovaných lidí, vynálezců a inovátorů. V architektuře a designu platí za nositele trendů. Proto není na škodu podívat se, jak vypadá takový severský byt.

skandinávský styl
Zdroj: flickr.com

Slavní severští tvůrci interiérové krásy

Známých tvůrců existuje celá řada. Finové vyzdvihují především Alvara Aalta, mistra moderní architektury a designu, který dokázal navrhnout cokoliv od nočního stolku až po budovu univerzity nebo kulturního komplexu. Z Dánska pocházel podstatně méně známý Jørn Utzon, jehož jednu stavbu ale zná snad každý – budovu opery v Sydney. Také tento inovátor, který zemřel docela nedávno (v roce 2008) uměl tvořit i design interiéru. Nakonec zmiňme Švéda Ingvara Kamprada. Ten sice sám přímo žádný interiér ani budovu nevymyslel. Přesto ale je zodpovědný za vzhled milionů domácností na světě. Tušíte správně – jde o zakladatele slavné společnosti Ikea.

Řád a jednoduchost

Seveřané se obecně vzato vzpírají vžité představě, že design je cosi extravagantního, drahého a zároveň nepraktického. Nahlédneme-li ale do libovolného švédského nebo finského bytu, zjistíme, že severský design je naopak strohý a jednoduchý, zato ale maximálně funkční. Platí to jak pro architekturu, tak pro nábytek a věci denní potřeby. Tyto principy spojují i osobnosti tak rozdílné, jako zmínění Aalto a Kamprad…

Kdo někdy navštívil Skandinávii, ten bude zřejmě souhlasit, že stavby ve městech okázalostí nehýří. Nejčastějšími materiály jsou sklo, dřevo a cihla, co se týče tvarů, nenajdeme zde žádné ornamenty, ale naopak, především hrany a pravé úhly. Něco jako podnikatelské baroko v předměstí Tampere nebo Osla opravdu nehrozí, křiklavé barvy fasád se zde nevyskytují. Převažují světlé odstíny a červená – hlavně tedy cihlově červená, protože cihla je skutečně populární.

skandinávský styl 2
Zdroj: flickr.com
skandinávský styl 3
Zdroj: flickr.com