Řízené větrání pro jednu místnost i dům? Řešením je decentrální rekuperace!

Výměna vzduchu v interiéru bez centrálních rozvodů? Decentrální rekuperace je řešením pro domy i byty, dokonce lze zónovat jednotlivé místnosti. Pomocí efektivního zařízení se dostane čerstvý vzduch do nitra obytných místností, kanceláří, ale i škol, školek nebo zdravotnických zařízení bez ohledu na venkovní povětrnostní podmínky, v době vysokých cen za energie dokonce bez obav z tepelných ztrát. Systém totiž funguje se zpětným ziskem tepla.

Co je decentrální rekuperace?

Čistý vzduch během celého roku i bez otevírání oken? Přesně to zajišťuje decentrální rekuperace, což je řízená výměna vzduchu v interiéru se zpětným ziskem tepla. Kromě čistého vzduchu, snížení vlhkosti nebo odstranění pachů je výhodou, že nedochází k úniku drahocenného tepla. Těžký vzduch totiž odchází pomocí ventilátoru typu push-pull přes výměník ven, zatímco čerstvý vzduch zvenku se přes něj zase vrací do místnosti už ohřátý.

Řízené větrání do novostaveb i bytů

Nahodilé větrání v domácnosti sice přinese závan čerstvého vzduchu z venku, ale není natolik dostatečné, aby se odvětrala zvýšená vlhkost nebo došlo k odstranění kuchyňských pachů. To vede často k rozvoji plísní za nábytkem, pod podlahou nebo v rozích místností. Použitím rekuperačních jednotek je větrání mnohem efektivnější, navíc dochází ke kontinuální výměně vzduchu. Instalace je možná do novostaveb, stávajících budov i bytů, protože probíhá do obvodových zdí v dané místnosti. Vhodné je použití i v komerčních budovách, ve školních zařízeních nebo v ordinacích či čekárnách.

Snadná údržba i obsluha

Decentrální rekuperační jednotky se snadno instalují, obdobně jednoduchá je jejich údržba i obsluha. Pro jednotlivé místnosti lze nastavit rozdílný režim podle potřeby, jedna jednotka postačuje na plochu místnosti asi 20 m². Zařízení je možné osadit účinným prachovým, pylovým nebo uhlíkovým filtrem pro zachycení všech nežádoucích částic i pro zamezení průniku zápachu včetně smogu.