Rákos a jiná stínidla na plot

Ostatně na plotě tyčkovém či kovovém by se rákos nebo plachta asi příliš vkusně nevyjímala. Ne každý si může dovolit obestavět celou zahradu vysokou zdí, která by jej ochránila a zajistila dostatek soukromí a intimity.

Nevhodnější je ze všeho nejvíce zřejmě živý plot. Jenže ten nevyroste přes noc a tak je někdy potřeba zastínit plot nějakým způsobem třeba jen dočasně, než živý plot doroste do potřebné výšky a splní svůj účel. K tomu se dobře hodí rákos, který zakoupíte v zahrádkářských potřebách nebo supermarketech. Rákos se prodává v balících, které jednoduše rozvinete a na pletivo přichytíte třeba měděným drátkem na co nejvíce místech, aby se rákos ve větru neutrhl a neplandal.

Na drátěný pletivový plot je také dobrá juta textilie, kterou můžete buď přichytit podobně jako rákos, nebo ji přehodit oboustranně do tvaru obráceného písmene U. K lepší stabilitě textilie ji můžete na koncích založit a zapošít. Po delším čase sice ztrácí svou původní barvu, ovšem svůj účel optického oddělení od sousedních pozemků tato varianta splní.

Kromě rákosových rohoží existují také rohože z půleného nebo neštípaného bambusu. Bambus je odolnější než rákos a má delší životnost. Můžete ho přichytit drátem, ale i přibít hřebíky. Bambusové rohože se používají k zastínění ploch na plotech nebo třeba na pergolách. Bambus lze na rozdíl od rákosu lakovat i natírat.

Další variantou zastínění plotu a alternativou ke zmíněnému rákosu, bambusu či plachtě jsou plotové rohože vyrobené ze svazků dřeva.