Poradíme vám, jakou rekuperační jednotku vybrat

Rekuperace vzduchu už není “velká neznámá”. Mnoho lidí při stavbě nebo rekonstrukci zvažuje její instalaci. Ale proč? K čemu je vhodná a jaké druhy existují? To se dozvíte v článku.

Srdcem rekuperační jednotky je výměník neboli rekuperátor. Přivedenému vzduchu z venku se předává teplo z ohřátého vnitřního vzduchu. Systém šetří energii na vytápění bytu a navíc dodržuje hygienické limity.

Proč pořídit rekuperační jednotku

Proč si vlastně rekuperační jednotku pořizovat? Poradíme vám. V bytě se zmírní velká koncentraci CO2 a navíc se naplní čerstvým vzduchem, který eliminuje plísně a zápach. Většina nových oken sice nepropouští chlad, ale ani čerstvý vzduch. Což občas vede k tomu, že se musí dlouze větrat. To není příjemné, ani ekonomické. Hlavně v zimě.

Bytová rekuperační jednotka vás díky odvodu zápachu a vlhkosti z wc, koupelen a kuchyní, bude bavit při každém použití.

Jednotky se dělí na centrální a lokální

Centrální větrací jednotka dokáže téměř bez hluku odvětrat i větší objekty. Bohužel její instalace není úplně jednoduchá, proto ji musíte promyslet už před rekonstrukcí nebo stavbou.

Chcete, aby instalace ventilačního potrubí byla o něco jednodušší? V tom případě určitě potřebujete prozkoumat systém HEATPEX ARIA.

Lokální větrací jednotku zabudujete i bez vzduchotechnických rozvodů. Na druhou stranu se hodí pouze do menších bytů, protože nezvládne odvětrat velké prostory.

Aktivní rekuperace a pasivní rekuperace. Jaké jsou hlavní rozdíly?

Pasivní rekuperaci si oblíbíte v zimě

Rekuperační výměník má 2 křížící se průtokové kanálky. První kanálek odvádí vnitřní znečištěný vzduch a druhý kanálek přivádí vnější čerstvý vzduch. Přiváděný vzduch pohlcuje teplo z odváděného, což znamená, že pasivní rekuperace využijete převážně v zimním období.

V létě se tato situace dá vyřešit pomocí rekuperačního výměníku s letním by-passem, který eliminuje přívod teplého vzduchu.

Energie se může ukládat do zásobníku

Aktivní rekuperace je vhodná i v teplých měsících, kdy si přejete přivedený vzduch zchladit. K tomu není potřeba mít externí splitovou nebo multi-splitovou klimatizační jednotku. Stačí změnit chod výparníku a kondenzátoru.

A další výhoda je to, že aktivní rekuperace díky zásobníku ohřeje vodu. Během teplých dnů, kdy nechcete v bytě zvyšovat teplotu, se zbývající energie uloží v malém zásobníku na vodu. Aktivní rekuperace je dražší, ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí.