Poradíme vám, jak osvěžit vzduch v místnosti

Suchý vzduch je problém, s nímž se lze setkat v zimě i v létě. V této situaci je nejlepší použít dobrý zvlhčovač. Existují metody domácího zvlhčování, které mohou stejně účinně a bezpečně zvlhčovat vzduch?

Zvlhčení vzduchu

Normální relativní vlhkost vzduchu je mezi 40 a 60%. Správné zvlhčení si klade za cíl udržet jej v těchto mezích, proto by mělo být účinné, ale nemělo by vést k nadměrnému zvlhčení. V tomto ohledu je ideální pořídit si zvlhčovač, který je skvělým řešením jak zvlhčit vzduch v interiéru.

Aroma difuzer/zvlhčovač vzduchu

Kromě radiátorových zvlhčovačů najdete v mnoha obchodech i malá zařízení zvaná difuzory vzduchu nebo aroma difuzer. Jeho pořizovací cena není nijak vysoká, potěší vás elegantním vzhledem a možností použití vonných olejů. Významnou součástí difuzorů je také lampa. Tato aromaterapie pomůže jak provonět interiér, tak zvlhčit vzduch. Tyto ultrazvukové zvlhčovače jsou skvělý způsob, jak osvěžit vzduch v místnosti.

Škodí vzduch v suchém pokoji?

Ano, nízká vlhkost vzduchu představuje zdravotní riziko z několika důvodů. Patogeny mají snadnější přístup k tělu – je to způsobeno vysycháním sliznice horních cest dýchacích. Výsledkem je, že řasinky v něm obsažené nejsou schopny účinně čistit inhalovaný vzduch. Virus se šíří snadněji – v důsledku narušení obranného mechanismu uvolňování interferonů odpovědných za upozornění na přítomnost viru do sousedních buněk. Tělo má problém s regenerací – buňky ztrácejí schopnost opravovat mikropoškození způsobená virem.

Nízká vlhkost vzduchu také znamená škrábání krku a suchý kašel – kvůli suchu sliznice horních cest dýchacích, pokles vnímané teploty vzduchu, zhoršení stavu pokožky a vlasů. Chcete-li těmto obtížím předejít, využijte naše rady.