Nekonečné hromady listí

Proto je nutné se listí zbavit, ale zároveň ho i vhodně využít. Podzimní listí je totiž velmi cenným komponentem do kompostu, jelikož tzv.listovka urychluje tvorbu kompostu a přidává mu cenné živiny. Listovku je však třeba podrtit nadrobno, jinak se tvorba kompostu velice zpomaluje.

Hrabání listí na nekonečné hromady pomocí zahradních hrábí je nudné i namáhavé. Navíc se hromady listí často rozfoukají a práce je skutečně nekonečná. Abychom si práci ulehčili, urychlili a spadaného listí co nejlépe využili, můžeme použít vhodnou zahradní techniku, které je na trhu již pestrá nabídka.

Jednou z nich jsou rotační sekačky na trávu se sběrným košem, které umožňují regulovat drcení listovky už při samotném sekání a sběru. Pokud si pořídíte sekačku s více režimy, můžete jemně rozdrcenou listovku sypat přímo do kompostu.

Další variantou jsou zahradní vysavače nebo fukary. Pomocí vysavače se snadno „vyluxuje“ listí z hůře přístupných míst, nebo se dá využít vysavač obrácením chodu jako fukar a nahromadit listí na hromady. Hromady se pak mohou odvézt, nadrtit a vytvořit tak listovku.

Nabízeny jsou zahradní motorové fukary kombinované s vysavačem. Po jednoduché přestavbě můžeme listí nasát a drtit přímo do koše vysavače. To ocení zejména vlastníci členitých zahrad, ve kterých se tento stroj dá použít pro úklid travnatých i zpevněných ploch prakticky po celý rok, neboť se tímto fukarem dá odklízet i čerstvě napadaný sníh.

Fukary lze pořídit v motorovém i elektrickém provedení. Motorové jsou pochopitelně mobilnější, neboť nemusíme natahovat elektrický kabel a navíc u nich lze regulovat výkon.