Jak navrhnout ideální obývací pokoj

Obývací pokoj bývá často srdcem domova. Je to místo, kde se schází celá rodina. Také je to prostor, kam zveme přátele a známé, první místo, které vidí naši hosté. Obývací pokoj je často centrem činnosti celé rodin. Velice tedy záleží na tom, jak bude upraven a uspořádán. Také je potřeba v něm vytvořit příjemnou atmosféru, kterou podtrhne i atraktivní design.

Pokud přemýšlíte o tom, jak uspořádat váš obývací pokoj, je potřeba zvážit nejen účel, ale i pohodlí, které by měl poskytovat všem členům rodiny, ale také návštěvám. Navíc je žádoucí, aby vyhovoval vašemu stylu.

Zkontrolujte, zda je váš pokoj světlý a vzdušný

Klíčem k úspěchu je volba vhodné barvy. Při jejím výběru berte v úvahu, kolik slunce a denního světla se do pokoje dostává. Pokud je místnost tmavá, volte spíše světlejší odstíny, které ji prozáří a rozsvětlí. Mějte na paměti, že v místnosti budete trávit vy i vaše rodina poměrně dost času, proto je důležité vybírat takové barvy, které jsou přijatelné pro všechny členy rodiny.

Paleta barev

Při výběru barev je důležité zohlednit i styl nábytku, který se v místnosti nachází. Pro obytný prostor jsou obecně ideální světlejší a jemnější odstíny. Vhodné barvy jsou světle žlutá, krémová, světlá hnědá, bleděmodrá nebo světlá zelená.

Každá barva na nás působí jiným efektem.

  • Modrá barva

Modrá barva působí uklidňujícím dojmem, přesto se do obývacích pokojů nepoužívá tak často. Pokud ji přesto chcete použít, kombinujte ji s bílými tóny.

  • Zelená barva

Tato barva má relaxační efekt. Je to barva velmi osvěžující.

  • Červená barva

Tato barva je velkolepá. Při vhodném použití poskytuje nádherný vzhled místnosti. Pokud jí však použijete mnoho a v tmavých tónech, může způsobovat podráždění.

  • Neutrální odstíny

Patří mezi ně bílá, levandulová či broskvová barva.

Podlaha

Pří výběru podlahy mějte na paměti, že pokoj bude často využíván, tudíž se podlaha bude hodně opotřebovávat. Měla by být tedy odolná, snést větší zátěž a snadno se udržovat. Elegantní vzhled poskytují dlaždice či mramor, teplo a příjemnou atmosféru zase do místnosti vnáší dřevo nebo podlaha laminátová.