Nafukovací budovy inspirované origami mohou pomoci lidem při katastrofách

Dokážete si představit nafukovací budovu, která dokonale drží svůj tvar? Dnešní nafukovací struktury jsou monostabilní (pro udržení svého nafouknutého stavu potřebují neustálý vstup tlaku). Takový typ struktury se používá pro celou dobu různých příležitostí, od sportovních komplexů až po polní nemocnice. Vědci z Harvardu vyvinuli bistabilní nafukovací struktury inspirované origami.

Při vývoji těchto struktur se zkoumala geometrie jednotlivých bloků v různých konfiguracích. Cílem bylo, aby si předměty po nafouknutí trvale zachovaly svůj tvar. Jedním z výsledných projektů je nafukovací přístřešek o rozměrech 8 stop a 4 stopy ze silných plastových fólií.

Pomoc pro lidi v nouzi

Nafukovací přístřešek zvládnou složit 1 nebo 2 lidé. takové přístřešky mohou pomáhat lidem po celém světě během živelných katastrof a dalších nečekaných událostech. Stavební bloky těchto struktur lze různě kombinovat, takže je možné dosáhnout jakéhokoliv tvaru a velikosti. Vědci postavili celou řadu dalších struktur mnoha tvarů.

Tato technologie nabízí mnoho možností. Tento projekt by se měl i nadále rozvíjet. Možná se stane inspirací pro mnoho firem a pomůže lidem po celém světě, aby získali nouzové bydlení v případě, kdy doje k nějaké katastrofě.

Obrázek: Benjamin Gorissen/David Melancon/Harvard SEAS