Muškáty jsou tradice ve výzdobě oken i balkonů

Začalo jaro a vy se chystáte ozelenit a oživit vaše truhlíky na balkonech či terasách. Klasickou volbou jsou muškáty. Nejsou tolik náročné. Jejich domovem je Afrika a díky tomu jsou tak vitální a přežijí i několikadenní sucho. Jejich kvítky (některé drobné, některé košaté) s různým zbarvením nádherně ozdobí parapety i balkony. S jejich pěstováním můžete začít již koncem dubna, jen pozor na noční mrazíky.

Chcete – li, aby muškáty opravdu zářily do dálky, hraje důležitou roli nejen péče, ale i správná volba druhu muškátu. Vybírat můžeme mezi klasickými, které rostou do výšky, nebo si pořídíte popínavé. Předem si promyslete barevnou skladbu. Při výběru barev berte v úvahu i barvu omítky, aby květy rostlin vynikly. U světlé fasády volte spíše ostřejší odstíny růžové, červené nebo fialové. Pokud máte omítku tmavší, květy by měly být spíše jemnějšího zbarvení.

Na začátek

Sazenice si opatříme v zahradnictví, kde pořídíme i další výbavu potřebnou pro pěstování. Pokud chceme mít nádherné a bohaté květy, je potřeba začít hned od začátku. Základem jsou správné truhlíky. Pokud doma máme jen obyčejné, uděláme jim ve dně odtokové otvory. Lepší je trochu investovat a koupit truhlíky samozavlažovací, které usnadní práci a sníží riziko přesušení. Důležitý je i substrát, do kterého rostlinky umístíme, je potřeba, aby byl propustný, s troškou písku. Při výsadbě nenecháváme velké mezery, truhlíky budou krásně plné a bohaté. Po výsadbě opatrně zalijeme (vrchem) a necháme několik dní v polostínu, aby sluníčko nespálilo listy. Pokud chceme mít balkon, terasu či okna obalené květy, je třeba o rostlinky pečovat komplexně. Důležitou úlohu hraje hnojení. Aby muškáty co nejvíce kvetly, potřebují fosfor, který má na kvetení velice příznivý vliv. Naopak dusíku by mělo být v hnojivu co nejméně, ten totiž kvetení může naopak zastavit.

Když rostlinky po sezoně dobře zazimujeme, můžeme se z jejich nádherných květů těšit i další sezonu. Při správné péči vydrží několik let. A na co je potřeba dát pozor při přípravě na zimu? Muškáty nesmí růst. Pokud nejsme majitelkami skleníku, můžeme je umístit mezi okna, na chodbu nebo do nějaké světlé místnosti. Péči o rostliny omezíme na občasnou zálivku.