Malování interiéru domu či bytu

Kdo se nespokojí s nabídkou barev, může si ve specializovaných prodejnách nechat namíchat barvu podle své představy. Míchání se provádí pomocí počítačů, takže kvalita rozmíchání je zaručena a nedá se porovnávat s jakýmkoliv jiným mechanickým mícháním

Výběr barev

Pestrá škála barev vás může inspirovat k experimentování, kterého není třeba se bát. Pokud zvolíte správně, můžete daný prostor opticky upravit, zútulnit a zpříjemnit pobyt v něm. V jedné místnosti se doporučují dvě až tři vhodně kombinované barvy.
Při výběru byste měli počítat s orientací bytu. Je-li místnost na jihozápadní straně, bývá v ní v létě horko. Proto byste zde neměli používat teplé odstíny, které se naopak hodí do pokojů, kam slunce příliš nesvítí.
Každá barva má jinou vlastnost. Například červená se nehodí do ložnice, neboť ruší při usínání. Výběr barev je věc ryze individuální, ovšem je třeba vědět alespoň některé zásady

 

Barvy teplé a studené

Teplé barvy se hodí do místností, které chceme opticky zmenšit a oživit, jelikož tyto barvy nás mohou lehce stimulovat. K teplým barvám řadíme červenou, oranžovou nebo žlutou. Pokud bychom chtěli daný prostor opticky rozšířit, hodí se k tomu modrá či zelená, což jsou barvy vyloženě studené.
Ovšem i některé odstíny těchto barev mohou mít opačný efekt. Existuje například studený odstín červené, nebo teplá verze modré.

Světlost a intenzita barev

Tmavé odstíny barev místnost zužují a vytvářejí klidný dojem. Světlé barvy prostor provzdušní a rozšíří. Můžete je i kombinovat, jelikož každý kontrast působí nápadně a zajímavě.
Intenzita barev je vlastnost vyjadřující vzdálenost příslušné barvy od šedé, která tvoří střed barevného kruhu. Čím je barva dále od šedé, tím je intenzivnější.