Malá půda – jak ji využít

Přestože může být půda velmi malá, lze ji smysluplně využít. Pokud si budete chtít vytvořit ve svém domě oázu klidu, nebo malou kancelář či ateliér malých rozměrů, může být tento prostor ideálním řešením.

Základem je vhodná tepelná izolace a střešní okno. Pak už záleží jen na individuálních představách a vkusu majitele rodinného domu. Stěny lze vytvořit ze sádrokartonu nebo dřeva. Zajímavé může být i využití trámů a krovů, jejichž dřevěnou strukturu můžete zvýraznit lazurovací barvou nebo speciálními vosky, které budou zároveň plnit funkci impregnace dřeva.

Milovníci pozorování noční oblohy a hvězd, mohou z malé půdy vytvořit malou domácí hvězdárnu, pro kterou stačí skutečně malý prostor pro dalekohled a případné sezení. Malá půda se tak může stát výbornou pozorovatelnou nočního nebe, kde vás nebude nikdo rušit.

Malý půdní prostor například ve starších činžovních domech se dá skvěle využít pro podkrovní bydlení. Z nedostatku místa se dá při dobré fantazii učinit přednost. Půdní byt se dá opticky i skutečně zvětšit právě o onen malý prostor v podkroví tím, že se nechá otevřený. Z obývací části či kuchyně půdního bytu se tak může nabídnout nevšední pohled až do hřebene střechy.

Říká se, že co je malé, bývá hezké. Může to platit i pro malou půdu ve vašem rodinném domku. Budete-li chtít svým dětem udělat radost, můžete jim vybudovat malé hnízdečko, jako stvořené pro hravou dětskou duši, která si ve své fantazii bude připadat jako na kapitánském můstku velké plachetnice, nebo jako ve věži starého hradu. Stačí propojit dětský pokoj v posledním podlaží s malým půdním prostorem žebříkem nebo výsuvným schodištěm, zabudovat do střechy střešní okno a dětské království je hotové.