Krásná podlaha nemusí být drahá

„Vezmeme to od podlahy.“ Je to příhodné přísloví, jelikož každá rekonstrukce začíná právě podlahou. Na tu dnes můžeme položit prakticky cokoliv.
Nabídka podlahových krytin je široká, výběr však často ovlivňuje cena. Vybírat můžeme z různých druhů materiálů – PVC, přírodní linoleum, koberce, laminát, korek, dlažba nebo dřevo.

To je výčet těch nejčastějších druhů.

PVC

Dnešní výrobní technologie dodávají podlahovým krytinám z polymerovaného vinylchloridu výrazné přednosti: měkkost, zajímavý a různorodý vzhled, nepřeberného množství odstínů a vzorů, včetně věrohodné imitace dřeva, dlažby a dalších materiálů.
Výhodou těchto materiálů je příznivá cena.

Linoleum

Jde o čistě přírodní materiál, který se vyrábí z dřevité moučky, pryskyřice a lněného oleje. Je velmi odolné. Opravdové linoleum je zcela jiná krytina, než PVC, ačkoliv se mu lidově často říká lino. A také cena může být i několikanásobně vyšší.

Koberce

V dnešní době se celoplošné koberce kupují méně než v dřívějších dobách. Mnozí dávají přednost kusovým kobercům, kterými zpravidla doplňují laminátové nebo dřevěné podlahy.
Mnozí odborníci však tvrdí, že například do ložnice je koberec ideální volba. Co může být příjemnější, než ráno šlápnout bosou nohou na měkký koberec?

Laminát

Spousta lidí si laminátové podlahy oblíbila. Imitace dřeva, nabídka barev a vzorů a příznivé ceny těchto krytin lákají. Ty levnější lze často pořídit za stejné peníze jako PVC. Pokud se však pro tuto podlahovou krytinu rozhodneme, nesmíme zanedbat protihlukovou izolaci. A to včetně stěn, jinak se hluk bude přenášet jejich prostřednictvím. V opačném případě můžete připravit sousedy v podlaží pod vámi o klid.

Korek

Čistě přírodní materiál, příjemný na dotyk. Výborně tlumí hluk. Nevýhodou je malá mechanická odolnost, proto se doporučuje do méně namáhaných míst (ložnice, dětský pokoj). Nutné je, aby byl povrch ošetřen lakem, olejem či voskem., tím se zvyšuje jeho životnost.

Dlažba

Podlaha na doživotí. Dobře odolává vlhkosti a mechanickému poškození. Je ideální pro kombinaci s podlahovým topením. Je téměř nezničitelná. Nevýhodou však je, že je tvrdá a studená.

Dřevo

Patří k nejdražším podlahovým krytinám. Klasickým parketám dnes konkurují plovoucí dřevěné podlahy. Takzvaný masiv (podlahová prkna nebo desky) lze, v případě poškození, zbrousit a znovu natřít. Životnost takové podlahy se pohybuje v desítkách let.