I méně tradiční materiály můžou být barevné

Potřebujete natřít dřevěný nebo kovový plot či zahradní lavičku. Není nic jednoduššího, než zakoupit vhodnou barvu a začít.

Co však s méně tradičními materiály jako je beton kámen, plast nebo eternitová střecha?

I tady se nějaké řešení najde.

Eternit

Díky kvalitnímu nátěru můžete prodloužit životnost tohoto materiálu. Záleží však na jeho stavu. Na jeho nátěr můžete použít akrylátové barvy, které se ředí vodou. Je však potřeba dodržovat správný postup, jinak se barva začne olupovat.

Kámen

Kámen je materiál, který má neocenitelný vzhled. Možná však nastane situace, kdy chcete jeho barevný nádech změnit. Pro tento druh materiálu lze využít například dvousložkový polyuretanový email. Pokud hledáte nátěr proti znehodnocení – například graffiti, současný trh nabízí velice moderní nanosystémy. Tyto barvy bývají neviditelné a graffiti z nich lze velice dobře odstranit.

Beton

Beton je materiál téměř nezničitelný, ale postupem času se i na něm mohou projevit různé skvrny a drobné nedokonalosti. Na jeho povrch můžeme využít rozpouštědlové barvy vykazující dobrou přídržnost k podkladu a také mají lepší mechanickou i chemickou odolnost.

A co plasty?

Nejprve je vhodné zjistit, o jaký druh plastu se jedná a podle toho následně volíme nátěrovou hmotu.

Podklad musí být před nátěrem čistý a odmaštěný.

K nátěru se hodí barvy vodou ředitelné.

Speciální místa

Chystáte nátěry v garáži. Tady volte barvy, které mají atest pro styk s ropnými produkty. Stačí trochu motorového oleje, brzdové kapaliny nebo dalších maziv a nevhodný nátěr bude poškozený. A nejen to, zkrátí se i životnost celé podlahy, neboť vzniklou prasklinou v nátěru budou do podlahy pronikat chemikálie, které poškodí její základ. Také úklid již nebude tak snadný, neboť povrch již nebude hladký a celistvý.

Sklepní prostory zase vyžadují speciální barvy, neboť je zde vzdušná vlhkost a většinou chybí i správný suchý podklad.