Koupelna funkční i krásná

Koupelna je místem, kam míří naše první ranní kroky, a také místem, odkud večer vyrážíme do postele. Je proto nanejvýš důležité, abychom se v koupelně cítili dobře. To je možné pouze tehdy, pokud bude splňovat dvě podmínky, bude jak funkční (uživatelsky příjemná, vypůjčíme-li si pojem běžně používané spíše ve výpočetní technice), a také bude-li odpovídat našemu vkusu. Na co dávat při jejím vybavování pozor, pokud chceme tohoto ideálu dosáhnout?

Dělení koupelny na sektory

Prvním krokem je rozmístění hlavních prvků koupelny, samozřejmě v závislosti na velikosti koupelny, rozvodech vody apod. Jedná se o vanu či sprchový kout, umyvadlo a pokud je součástí koupelny i toalety tak záchod, případně bidet a nakonec pračka, v případě, že bude umístěná v koupelně. Každý z těchto prvků by měl mít svůj sektor. Ty by od sebe měly být prostorově oddělené.

Umyvadlo a sprchový kout patří spíše blíže dveřím, toaleta, pračka mají své místo v pozadí. Specifickým prvkem je vana, ve které se spíše relaxuje, a proto ji lze také umístit do zadní části koupelny.

Design a význam doplňků

Při zařizování (nejen) koupelny platí pravidlo svůj k svému, tj. maximum prvků by mělo být z materiálu stejného typu, stejně barevně laděné apod. Je dobré si hned na začátku vybrat styl, ve kterém bude koupelna zařízena. Může jít o glamour styl imitující koupelnu někde na zámku, může jít i o styl vyloženě futuristický. Fantazii se meze nekladou a záleží vždy na vkusu a požadavcích majitele koupelny. Vana by ale měla stylově odpovídat umyvadlu, koupelnovým skříňkám i dalším prvkům.

Velmi důležité pravidlo potom zní, nepodceňujte význam doplňků. Ony zdánlivé maličkosti dokážou celkový vzhled koupelny výrazně pozvednou, nebo naopak zadusit. I takové detaily jako jsou předložky do koupelny anebo držák na toaletní papír se podílí na celkovém vzhledu více, než bychom si mysleli.

Zdroj obrázku:

Ruslana Maskenskaia / Shutterstock.com