Klíče budou brzy minulostí. Nahrazuje je elektronika

Kdo by to byl řekl, že jednoho dne bude věc, kterou stále ještě pokládáme za velmi důležitou, součástí muzejních exponátů. Nevěříte? Porozhlédněte se kolem sebe a zjistíte, že stále více bytových domů využívá moderní elektronické systémy místo klasického zámku na klíč. Hlavní částí systému je čtečka reagující na čipovou kartu. Otevírání dveří opatřených touto technologií je snadné a nabízí spoustu praktických výhod. Proč byste měli o elektronickém přístupu uvažovat i vy?

Výhody a nevýhody elektronického přístupového systému

Začněme nevýhodami, respektive nevýhodou – víc jich totiž na pomyslném seznamu nenajdete. Elektronický přístupový systém vyžaduje zdroj energie, protože bez ní nemůže fungovat. Na druhou stranu však nemusí být použitelný vždy a za každé situace ani klíč. Na zámku se totiž může podepsat zub času, případně se znehodnotí vlivem okolního prostředí.

Výčet výhod elektronického přístupu do domu je ovšem mnohem delší. Díky modernímu zařízení se do objektu nemohou dostat neoprávněné osoby, ale pouze majitelé elektronických čipů.

Otevírání vchodových dveří je tak snadné, jak jen může být. Nemusíte se zdržovat hledáním klíčů, ale pouze přiložíte kartu ke čtečce – podobně, jako když v samoobsluze platíte za nákup. Případně použijete mobilní telefon s technologií NFC (tzv. mobilní přístupový systém). Většina lidí ho má v dnešní době neustále po ruce, takže odpadá nutnost starat se o klíč. A čím méně věci na starost máte, tím pohodlněji se cítíte.

Co když čipovou kartu ztratíte?

Jestliže se vám často stává, že ztrácíte klíče, bude se vám elektronický přístupový systém zamlouvat o to víc.

Když ztratíte klíč, nezbude vám, než absolvovat nepříjemný proces, v rámci kterého proběhne výměna vložky a duplikace klíčů v dostatečném počtu. Ty pak musíte poskytnout všem osobám, které mají do objektu přístup. To vše za vás sice může udělat správce domu, ale nadšený z toho určitě nebude. Podobná situace se přitom může opakovat až několikrát do roka. Lidé ztrácejí klíče velmi často.

V případě ztráty čipové karty se jednoduše smaže ze seznamu v rámci přehledného rozhraní softwarové aplikace a nahradí se jinou. Jinými slovy – dostanete novou čipovou kartu a o nic víc se nestaráte.

Další výhodou čipové karty je fakt, že ji prakticky nelze duplikovat, zatímco v případě klíče je duplikace otázkou krátké chvilky.

Elegantně jednoduchý systém s mnoha možnostmi

Moderní elektronický přístupový systém do domu je koncipován tak, aby uživatelům zbytečně nepřidával práci. Do databáze lze kdykoliv přidat nového uživatele nebo smazat neaktivní čipy. Tyto úkony provádí správce pomocí několika “kliknutí”.

Elektronický přístup je možné propojit s dalšími systémy – například s kamerovým systémem pro ještě větší úroveň zabezpečení objektu.

Chcete se o problematice dozvědět více? Užitečné informace o konkrétních produktech najdete na www.ima.cz. Společnost Institut Mikroelektronických Aplikací patří k předním českým vývojářům a její technologie se těší velmi dobré reputaci.