Jaké výhody skýtá kastrace pro vaše domácí mazlíčky?

Máte doma chlupatého člena rodiny a přemýšlíte, zda ho máte nechat vykastrovat? Kastrace skýtá mnoho výhod pro vás i vašeho domácího mazlíčka, ať už se jedná o kočku, kocoura či psa.

Kastrace kočky je důležitá

Pokud máte kočičku, která žije převážně venku, měli byste popřemýšlet o její kastraci. Nekastrovaná kočka totiž může mít koťata až 3 krát za rok, což má za následek útulky plné nechtěných koček a koťat. Kastrace kočky je důležitá i pro samotnou kvalitu života kočky. Kastrované kočky se dožívají delšího věku, i díky tomu, že se snižuje četnost útěků z domova.

Omezení nežádoucího chování

Kastrace je klíčovým krokem také v životě kocourů. Omezuje totiž nežádoucí chování kocoura, jakým je toulání za kočkami, rvačky s jinými kocoury, ale také velmi nepříjemné značkování močí. Kastrace kocoura celkově zkvalitňuje jeho život, jelikož chrání kocoura před riziky, která na něj číhají za zdmi zahrady. Kocour se po kastraci více drží doma, je mazlivější a nežádoucí projevy chování se zmírňují či zcela mizí.

Prevence onemocnění

Co se týká kastrace feny, je opravdu rozumným krokem v životě fenek, které již nebudou mít štěňata. Kastrace je u fenek prevencí vzniku rakoviny, tedy nádorů mléčných žláz, které patří mezi nejčastější nádorové onemocnění u fen. Ideální je kastrace před či po prvním hárání. Takováto kastrace snižuje riziko vzniku rakoviny mléčné žlázy téměř na nulu. Kastrace je také dobrým řešením opakující se falešné březosti, fenka již nebude hárat.

Kastrace psa

A proč je vhodná kastrace u psů? Kastrace psa zamezuje nežádoucímu chování, jako je toulání za háravými fenami, značkování močí či nežádoucí nakrytí fen. Po kastraci se pes více drží doma, snižuje se četnost útěků a projevy teritoriálního chování. Psa lze kastrovat od 3-4 měsíců stáří či po dosažení pohlavní dospělosti.