Jaké přednosti má odvětrávaná fasáda?

Zateplení obvodového pláště domu, čili fasády, je velice účinnou metodou k dosažení tepelných úspor. Kvalitní zateplení fasády domu vede ke snížení nákladů na vytápění domu, ale má i výrazné zvukově izolační vlastnosti. Izolačních zateplovacích materiálů je několik druhů a ne každý se hodí na každý objekt.

Domy s odvětrávanými fasádami

Odvětrávané fasády se vzduchovou mezerou mezi fasádním obkladem a tepelnou izolací jsou použitelné jak u novostaveb, tak při rekonstrukci staršího objektu. Fasádní systémy odvětrávání umožňují „dýchání“ stěn. Tento jev má příznivý vliv na izolaci v tom smyslu, že v horkých dnech se stěny nepřehřívají a naopak v zimním období jsou chráněny proti chladu a vlhkosti. Pro izolaci staveb s odvětrávanými fasádami nebo vícevrstvými stěnami lze doporučit speciální desky z kamenné vlny. Jedná se o výrobek společnosti ROCKWOOL a vybrat si můžete mezi deskami VENTIROCK PLUS a VENTIROCK SUPER.

Přednosti odvětrávané fasády

Výhody odvětrávaných fasád, tak jak bylo naznačeno výše, lze shrnout do následujících bodů:

  • vzduchová mezera mezi fasádními panely a tepelnou izolací zajišťuje efektivní odvádění vlhkosti ze zdiva a ochranu stěn proti povětrnostním podmínkám
  • systémy odvětrávaných fasád pomáhají dosahovat ideální tepelnou rovnováhu. To znamená, že mikroklima uvnitř domu je v mezích tolerované pohody za jakýchkoliv povětrnostních podmínek
  • odvětrávaná fasáda pomáhá udržovat přiměřenou vlhkost v místnostech, což má m.j. také vliv na životnost celé stavby
  • dalším efektem je omezení pronikání srážkové vody z venku na minimum. Kondenzovaná vlhkost je odváděna větrací mezerou.

Možnosti použití desek z kamenné vlny

K zateplení odvětrávaných fasád nebo vícevrstvých obvodových stěn jsou určeny desky z kamenné vlny typu VENTIROCK PLUS nebo VENTIROCK SUPER. Jejich účelem a přínosem je nejen tepelná, ale také akustická izolace stěn. Ty mohou být z cihel zvonivek, ale fasády mohou být i z panelů (plech, omyvatelné obklady či prkna), fasádních obkladů z kamene a skla, nebo i z cihelného zdiva.

Vlastnosti izolačních desek

Jejich výhodou je, že jsou vyrobeny z přírodních surovin. Důležité je, že nehoří, nedrolí se ani se nedeformují. Jsou velice pevné a odolné proti všem povětrnostním vlivům.