Jak zatočit s vlhkostí a plísněmi?

Nevzhledné tmavé skvrny, odlepující se tapeta, nepříjemný zápach, orosená skla a mnoho dalšího. To jsou projevy vlhkosti v domě a také vzniklých plísní. V takovém prostředí se nedaří květinám, ničí se nábytek a má to negativní vliv na lidský organismu. Jak se vlhkosti zbavit? To se dočtete v našem článku.

Vše začíná vlhkoměrem

Pokud se ve vašem domě nebo bytě objevují vlhká místa na stěnách, rosí se okna a plochy, pak je velmi pravděpodobné, že máte doma vysokou vlhkost. Je velmi jednoduché to odhalit, stačí si pořídit vlhkoměr, který zajistí měření vlhkosti. Měří ji v procentech a ideální stav je od 45 do 60 %. Dnes jsou velmi často vlhkoměry součástí klasických teploměrů.

Zlikvidujte plísně

Když začínáte bojovat s vlhkostí a vzniklou plísní, prvním úkolem je odstranit již vzniklou plíseň. To jde poměrně snadno se speciálními chemickými prostředky určené proti plísním. Ty se dají běžně sehnat v drogériích nebo hobbymarketech.

Na trhu jsou i k dostání přípravky, které jsou ekologické. Důležité je, abyste před použitím přípravku nijak plíseň neodstraňovali, jinak by se spóry dostanou do vzduchu a tím by se začaly dál šířit. Dezinfekce se pak provádí na mokro.

Máte správně postavený nábytek?

V boji s plísní je důležité mít správně rozmístěný nábytek. Nábytek nesmí být nalepený u zdi. Proto je nutné postavit nábytek o 5 až 10 cm od stěny. Díky tomu vznikne mezi nábytkem a stěnou vzduchová mezera a vzduch bude moci cirkulovat.

Klasikou jsou vysoušeče

Vysoušeče vlhkosti nebo odvlhčovače vzduchu jsou přístroje, které pravidelně ze vzduchu odstraňují nadměrnou vlhkost. Jednoduše řečeno do sebe nasají vzduch vlhký a vypouštějí vzduch suchý, který může opět nasát okolní vlhkost a tak stále dokola. Existují různé druhy, záleží tak na prostředí a míře vlhkosti.

Víte, co jsou teplovzdušné panely?

Jedná se efektivní a cenově přijatelné řešení. Teplovzdušné panely fungují na principu využití solární energie, díky tomu je tak jejich provoz nenáročný na provozní náklady. Teplovzdušné panely zajišťují pravidelné větrání, průběžné odvlhčování a udržují teplotu. Panely se tak postarají o odvětrávání vzduchu uvnitř budovy a také dokáží udržovat vnitřní teplotu.

Ušetří starosti i peníze

Obrovskou výhodou teplovzdušných panelů jsou jejich nulové provozní náklady, úspora nákladů na vytápění a také snadná instalace. Co se týče instalace, tak panely se mohou instalovat na stěnu a nebo na střechu. Ani jeden způsob nevyžaduje zásah do konstrukce stavby.