Jak prořezávat stromy?

I stromy občas potřebují ulehčit. Je tak třeba je čas od času prořezat. Ovšem víte, jak na to? V prvé řadě je třeba vědět, že se vše odvíjí od druhu stromu.

Jehličnany

Tak zatímco jehličnany nepotřebují pravidelně prořezávat, listnáče ano. Vše se děje především na základě zdravotního hlediska, aby se strom dožil co nejdéle. Díky prořezu se posílí jeho struktura na další čas, díky čemuž je takový strom stabilnější a lépe odolává nepřízni počasí.

Ovocné stromy

Ovocné stromy vyžadují prořezávání z toho důvodu aby se k nim a především na jejich plody dostal sluneční svit, ale i vzduch. Pak se můžete těšit na bohatou úrodu plodin. Kromě toho je pravidelné prořezávání prevencí toho, aby se vám větve nedostaly například k sousedovi na zahradu, ale i k drátům elektrického vedení.

Jak tedy prořezávat stromy?

Doporučené časové období je polovina vegetačního období, kdy se během zdravotního prořezávání odstraní veškeré postižené nebo nežádoucí větve. Rovněž se nezapomíná ani na suché části a části, které jsou postižené různými škůdci nebo chorobami. Tento radikální zásah se proto doporučuje v  době vegetace, kdy má strom možnost se zase co nejrychleji vzpamatovat. Mimo vegetační období těžko rozeznáváme, které větve jsou opravdu potřebné odstranit, protože v této době těžko evidujeme dostatečný přísun hydratace do jednotlivých větví. Ty tak jsou povětšinou suché a především málo vitální a navíc by se v době vegetačního klidu strom špatně regeneroval a mráz by jej poškodil.

Zásada

Pamatujte si jednu zásadu – raději odřízněte několik malých větví, než jednu velkou. U dospělých stromů se má odstraňovat maximálně jedna čtvrtina listové plochy. Navíc si pamatujte, že čím je strom starší, tím hůře prořezávání snáší.

Bezpečnostní řez

Tento řez je určen na adresu stromů, které překážejí, ohrožují, anebo jsou již mrtvé. Tento zásah je povolen kdykoli během roku – jakmile zjistíte problém. Jedná se o mnohem levnější a rychlejší alternativu, pakliže si na to pozvete odborníky. Symetrizační řezy jsou zase zapotřebí tam, kde hrozí vývrat. Dále lze ještě zmínit redukční řez, ke kterému by se měl schylovat již pouze odborník, který dokáže zachovat tvar stromu.