Interiérové dveře ovlivní ráz každé místnosti

Rozhodli jste se pro nákup nových dveří do bytu? Vzhledem k tomu, že tvoří významný prvek vašeho bydlení, je potřeba vybírat nejen podle estetického hlediska, ale také podle kvality a plánovaného využití. Dveře ovlivňují i funkčnost obytných prostor a proto při jejich výběru mějte na paměti několik základních kritérií.

Charakter místnosti

Každá místnost je specifická svou funkcí, kterou pomáhají dotvářet také interiérové dveře. Ložnice nebo pracovna jsou místa, kde vyhledáváme klid a soukromí. Zde jsou vhodnou volbou dveře zvukově izolační, které utlumí zvuk z dalších místností.

Koupelna vyžaduje dveře, které jsou odolné proti vlhku i vodě a dveře do dětského pokoje musí vydržet i dětské hrátky. Pokud máte v bytě či domě přechody s vysokými teplotními rozdíly (půda, komora, sklep), vyplatí se sáhnout do nabídky termodveří.

 

Způsob otevírání

Otočné, posuvné a jiné typy dveří

Pokud máte dostatek místa, můžete si zvolit dveře otočné, které se zavěsí na panty a usadí do zárubní. Pro tento typ dveří budete ale potřebovat dostatečný prostor pro jejich otevírání.

Pokud je volného místa méně, nabízí se možnost dveří posuvných. Lze je umístit do zdi (stavebního pouzdra), nebo na stěnu. Další výhodou je absence prahu v průchodu dveří. Lze je tedy využívat i pro bezbariérová bydlení.

Další možností jsou dveře lamelové („harmonika“) nebo kyvné („lítačky“).

  • Osoby na vozíčku, nevidomé či senioři s chodítky

Tyto osoby mají při pohybu problém s dveřmi otočnými. Proto jsou pro ně ideální volbou dveře posuvné.

  • Pravé vs. levé dveře

Levé dveře mají panty na levé straně (při pohledu ze strany, odkud se otevírají směrem k vám). Pravé dveře mají panty na pravé straně (při pohledu ze strany, odkud se otevírají směrem k vám).

Povrch dveří

Povrch má velký vliv na životnost dveří a svými vlastnostmi by měl odpovídat prostředí, pro které jsou dveře určené.

Jedním z oblíbených druhů povrchů je CPL laminát, který je ideální do domácnosti, kde jsou děti či domácí mazlíčci. Vyniká odolností proti mechanickému poškození, je barevně stálý a také odolný vůči vodě.

Dalším druhem materiálu je fólie, která napodobuje dřevo či jiné dekory.

  • Skleněná výplň ve dveřích

Prosklené dveře prosvětlí interiér, ale je potřeba zvažovat bezpečnost. Pokud chcete dveře se skleněnou výplní, sáhněte do nabídky bezpečnostního skla nebo ji nechte polepit bezpečnostní fólií, která nijak neovlivní propustnost světla.

A co barevná úprava?

Vzhledem k tomu, že dveře plní i funkci estetickou, je potřeba barevný tón sladit s interiérem – konkrétně s podlahou a okenními rámy. Proto doporučujeme zvolit stejné či podobné odstíny nebo naopak kontrasty.