Efektivní úklid v interiéru – jak na něj

Harmonogram, jak se patří

Interiér je opravdu rozsáhlý pojem, který je potřeba rozdělit na jednotlivé dílčí činnosti. V praxi to znamená, že si na konkrétní místnost vymezíte i dostatek času. Začněte tam, kde si myslíte, že je to nejvíce potřeba. Pokud tedy máte dojem, že zrovna ložnice je úložištěm všemožných věcí, tak tady je i vaše startovní pozice. Ovšem úklid nedělejte jen tak ledabylým způsobem, je potřeba u toho systematicky přemýšlet. Místnost si rozdělte na jednotlivé zóny a tím se řiďte. Ve spací zóně se nachází postel a noční stolky. V zóně u okna jsou zase záclony, závěsy a žaluzie. Ostatní části místnosti jsou potom různé, např. malá pracovna, kouteček s křeslem, skříně, atp. Potřebujete uklidit všechno, ale ne za každou cenu. Je potřeba zvážit své síly a každý den udělat určitý kus práce. Za tři dny budete mít z ložnice daleko lepší pocit, než kdybyste jí stihli uklidit za jeden den. Samozřejmě k tomu patří dále i úklid podlahy a péče o osvětlení.

 

 

 

 

 

 

Věci, které uklízíte denně tak nebude problém přemístit, setřít prach a vrátit na místo. Jenže skříně s plno věcmi, které už nenosíte jsou pro vás hrozbou. Třídění věcí je zřejmě to nejhorší, protože se tu zbavíte i věcí, které jste měla ráda, ale už je nenosíte. Nakonec se vám uleví, že je v šatníku více místa. Využijte i jiné úložné prostory, které přikoupíte a pojmou další věci. Látkové boxy se staly hitem.

V prvním kroku je potřeba zvážit místo určení věcí, např. šátky a pásky na věšáčku, pracovní věci zvlášť, oblečení na doma oddělit od pracovního, atd. Přehledné škatulkování vám do domu vnese pořádek a čistotu. Takto pokračujte i v dalších místnostech, specifika tu sice budou, ale logicky si je už odvodíte.

Domluva s ostatními členy rodiny

Jistě, pokud je to dítě, které má v pokoji neustále nepořádek, nepůjdete to za něj uklidit. Výchova spočívá i v tom být na dítě sem tam přísnější. Pokud nefunguje ústní domluva, sestavte mu harmonogram na papír. Tabulka činností, která bude viset v dětském pokoji tak nastolí v dítěti smysl pro pořádek a určitý režim.