Dejte volno kávovaru. Kratom jako alternativa kávy, která vás po ránu „nakopne“

Spousta z nás si nedovede ráno představit bez kávy. Někdo ji pije pro její chuť, někdo ji potřebuje k tomu, aby jej „nastartovala“ a nový den mohl v plném proudu začít. Pokud patříte k těm, kteří ji pijí z druhého důvodu, můžete jako alternativu použít i nápoj z kratomu. Svými stimulačními účinky je kratom pověstný.

Poznejte kratom blíže

Z oblasti jihovýchodní Asie k nám přišel kratom v podobě prášku, který je vyroben z listů rostliny Mitragyna speciosa. Tak, jako všechny kávovníky, i tento tropický strom s obrovskou historií patří do čeledi mořenovité. Listy těchto stromů jsou plné alkaloidů. Podle toho, jakou barvu má žilnatina listů, je ovlivněno složení alkaloidů v konkrétních listech. Díky tomu se můžete setkat s různými typy kramotmu. Jde o želený, bílý, žlutý nebo červený kratom.

Podíváme-li se např. na červený kratom, je získáván z listů, jejichž žilnatina má červenou barvu. Tyto listy mají vysoký obsah 7 – hydroxymitragyninu, jednoho ze stěžejních alkaloidů, které obsahují. Hojně zastoupený je i alkaloid mitragynin. Než dojde k sušení listů, dojde nejčastěji na slunci k jejich několikadenní fermentaci. Nejčastěji se tak děje v plastových pytlích. To, jak dlouho dochází ke kvašení, má vliv na barvu listů. Čím déle probíhá fermentace, tím tmavší je barva listů.

Pro koho je kratom určen?

Kratom je určen pro ty, kteří si chtějí připravit čaj nebo koktejl z listů s obsahem více než 40 aktivních sloučenin, aby působily na receptory v mozku, jež jsou pak stimulovány nebo utlumeny. Záleží na dávkování. Ráno vám šálek čaje připravený z 1 – 2 čajových lžiček dodá energii na celý den, ale použít jej můžete i na průjem, kašel, vysoký tlak. Používá se také při cukrovce. S vyšší dávkou se dostavují účinky tlumící bolest.

Zkráceně lze tedy říci, že kratom v běžných dávkách povzbuzuje organismus, podporuje smysly a činí nás společenštějšími. Ve vyšších dávkách má sedativní účinky, zdá se, že podobně, jako u léků na bolest a tlumení, přináší úlevu, klid nebo euforii. Vysoké dávky mají účinek sedativní extrémní, může dojít až ke ztrátě vědomí.

U kratomu platí, že pokud to s ním budete přehánět, můžete si způsobit závislost a nevyhnete se abstinenčním příznakům. Nadměrné užívání může způsobit dehydrataci, nevolnosti, halucinace nebo hubnutí. U kratomu tedy platí, pro povzbuzení ano, ale používejte jej s mírou.