Čerstvé bylinky dochutí vaše pokrmy i v zimě

Pokrmy nejlépe dochutí čerstvé bylinky. Ale kde je v zimě vzít? Můžete si je pěstovat i na okně. Jen je potřeba pro ně vybrat vhodné místo, aby se jim dobře dařilo. Každá bylinka má jiné nároky a to nejen na zalévání, ale i světlo.

Okno směřující na jih

Takto směrované okno poskytuje nejvíce světla. Na okenní parapet můžete umístit bazalku. Květináček umístěte co nejvíce k oknu. Bude se zde dařit i pažitce či petrželce, které lze sesadit do jednoho květináče. Intenzivně pěstovaným bylinkám můžete dopřát i trochu hnojiva. Zakoupíte je v prodejně. Z přírodních možností je to například drobný zbytek dřevěného popela, který přimícháte do substrátu.

Toto místo je vhodné i pro pěstování majoránky. Nekombinujte ji však s dalšími bylinkami. Je méně náročná na zálivku, než další bylinky.

Okno směřující na východ

Pokud je v místnosti nižší teplota, můžete využít parapet pro přezimování bylinek, které potřebují odpočinek na místě, kde je chladněji, ale nemrzne.

Uskladnit zde můžete například rozmarýnu, která v zimě často kvete, nebo bobkový list. Mějte na paměti, že potřebují propustný substrát a na dno nádoby umístěte drenáž.

Takto umístěné okno můžete použít i pro šalvěj, levanduli, saturejku nebo yzop. Tyto bylinky by sice asi zimu přečkaly v květináčích venku, ale museli byste je zateplovat. Tyto bylinky potřebují substrát méně vlhký.

Pohromadě můžete pěstovat mátu a meduňku, které si naopak žádají substrát vlhčí.

Okno směřující na západ

Tady bývá nejméně světla. Proto sem můžete umístit rostlinky, které tolik světla nevyžadují – máta, čeřice, meduňka, pažitka nebo petrželka. Všechny mají rády vlhčí substrát.

Mějte však na paměti, že pokud dostanou málo světla, budou se vytahovat a žloutnout.

Tipy na závěr

  • Při pěstování rostlin na okně je vhodné květináče pravidelně otáček, jinak se rostlinky budou naklánět na jednu stranu.
  • Také není dobré ubírat jim světlo záclonou. Především v zimním období je den krátký a světla je méně.
  • Udržet světlo pomůže i lesklý, bílý parapet. Také můžete květináče podložit lesklým plechem, alobalem nebo zrcadlem.