Vertikální zahrady jsou průlomem v zahradnictví

Jestliže se člověk potýká s problémem nedostatku zeleně, prostoru a také času, velkým průlomem v oboru zahradnictví se staly vertikální zahrady. Jejich význam je především změna betonové džungle velkoměst v oázu klidu a zeleně. Výhodou této metody terénní úpravy je především to, že je poměrně snadné pěstovat i velké travnaté porosty a to zejména ve svislé poloze. Výsledek takové realizace je velmi působivý a upoutávají svou pozornost.

Chrakteristika vertikální zahrady

Oblíbenost vertikálních zahrad se v současné době celosvětově zvyšuje. Zašedlé a ošklivé fasády budov a další stavby mohou tak výrazně změnit vzhled jakéhokoli místa, pokud je realizace vertikální zahrady správná. Nejde ovšem jen o práci profesionálních návrhářů, ale také o práci amatérských zahradníků, kteří si tuto činnost velmi oblíbili a nemusí to mít jen podobu okrasy fasády domu. Veritální zahrady jsou totiž také realizovány v interiéru budov, kde se stávají dominantou místnosti. Pěstební nádoba, ve které jsou rostliny umístěny musí být dobře upevněna na konstrukci, která je připevněna na svislé stěně. Tyto nádoby musejí mít dobré odtokové kanálky, odkud samozřejmě přebytečná voda vytéká do nižších pater. Ostatní truhlíky a nádoby jsou tak kaskádovitě umístěny a závlaha je vyřešena.

Výhody vertikálních zahrad

Mimo zjištění, že tyto vertikální zakrady vypadají opravdu úžasně a rostliny zde rostou opravdu rychle, je taková zeleň obohacením každé městské zástavby nebo interiéru budovy. Realizace takových zahrad je vhodná do interiéru zejména proto, že absorbuje prach, obohacuje vzduch kyslíkem a vytváří příjemný stín a vhodné mikroklima. Jejich realizace je možná téměř všude v restauracích, přijímacích a vstupních halách, na úřadec a jiných veřejných budovách, ale také v obývacím pokoji domu. V exteriéru jsou tyto vertikální zahrady vhodné pro svislé stěny budov, pergol, altánů a z pohledu krajinného designu vypadají nejen velkolepě, ale také prospívají člověku.

Další výhody vertikální zahrady

Mimo již zmíněnou estetickou stránku je tento design jako stvořený pro příjemný život a práci, jde také o zvukovou izolaci, pomáhá rozdělit prostor na zóny a jedná se také o místo, které dostatečně chrání před přehřátím místnosti.

Realizace vertikální zahrady z pohledu profesionálů

Chce – li majitel zahrady vytvořit menší vertikální zahradu jen pro své bylinky nebo macešky, jistě si poradí sám a navíc se při takové realizaci fantazii meze nekladou. Rostliny se tak dají použít prakticky v jakémkoliv stylu a do různých nádob. Pokud se ale jedná o daleko větší plochu, kde je potřeba nejen více rostlin, ale také větší konstrukci, je nutné oslovit profesionální firmu, která má o této práci opravdu dobrý přehled. Tento důvod je opodstatněný, protože vertikální zahrady se dají dobře realizovat nejen v exteriéru, ale také v interiéru domu. Profesionálové totiž dobře vědí, jak svou práci dělat dobře a zodpovědně, jsou vybaveni vším, co je k takové práci potřeba. Úspěch vertikální zahrady v designu místa závisí na správném výběru rostlin, které by měly vytvořit příjemný a funkční design. Například je pro takovou realizaci vhodný i mech a jeho druhy, zadržuje vodu a rostliny mají tak stále přísun vlhkosti. Samozřejmě, že je možností mnoho.