Preferuje dřevěný zahradní nábytek? Dáte raději na klasiku anebo vyzkoušíte exotické dřeviny?

Zahradní nábytek nekupujeme každý den, dokonce si jej nepořizujeme nový ani každý rok. Jestliže už jednou k nákupu venkovního nábytku přistoupíte, vybírejte jej opravdu důkladně a dejte svému rozhodnutí čas. Vždyť na něm bude záležet, jak moc pohodlně a příjemně se na zahradě, balkóně nebo terase během několika následujících let budete cítit.

Dřevo je nesmrtelný materiál

V oblasti zahradního nábytku však klasické dřevo vytlačují lehčí materiály, především hliník a plast. Chcete-li si ale na svoji zahradu přesto pořídit zahradní nábytek ze dřeva, vsaďte raději na lehké a moderní exotické dřevo. Mezi nejoblíbenější druhy dřevin pro výrobu zahradního nábytku patří v poslední době teak a eukalyptus. Jaká jsou jejich specifika a proč si vybrat nábytek zrovna z těchto materiálů?

Teak je synonymem pro odolnost, krásný vzhled a komfort

Venkovní nábytek z teakového dřeva je ve srovnání s tím ze dřeva klasického mnohem lehčí, odolává plísním a vlhkosti a nenajdete v něm ani dřevní parazity. Teakové dřevo snáší bez újmy také střídání vlhkého a suchého počasí a vyžaduje minimální údržbu. Ta spočívá v jeho občasném napuštění speciální lazurou určenou na tento typ dřeva. Jestliže však teakové dřevo lazurou natírat nebudete, nic se neděje, vydrží i tak, získá navíc zajímavě vypadající šedou patinu, která bude navozovat příjemný dojem starých časů. Teakový venkovní nábytek je možné nechat venku i přes zimu. Předtím je ale nutné zajistit pevné dotažení všech šroubů a spojů, aby nedošlo k popraskání dřeva v důsledku vniknutí vody a jejího následného zmrznutí. Teakový venkovní nábytek můžete ale v zimě skladovat také ve vnitřních prostorech s odpovídající výměnou vzduchu a suchým klimatem.

Eukalyptus pochází až z daleké Austrálie

Eukalyptové dřevo je obyvateli Austrálie využíváno ke stavbě příbytků. Jeho lehká a přitom stabilní konstrukce k tomu přímo vybízí. Univerzální možnosti eukalyptového dřeva jej však předurčují také k výrobě zahradního nábytku, který je velmi pevný a odolný a přitom lehký. Eukalyptový nábytek vyžaduje jednou za čas ošetřit olejovou lazurou na dřevo. Díky tomu se zlepší jeho odolnost vůči plísním, řasám či dešťům, které by jej časem mohly degradovat.