Mají na nás vliv vůně v bytě?

Vůně mají velkou sílu. Mohou ovlivnit naše pocity, náladu i chuť komunikovat. Můžou nás povzbudit, ale i utlumit. Každý z nás je však vnímá jinak. Vůně, která je jednomu příjemná, může být pro druhého nepříjemná. Je to dáno tím, že si s vůněmi, ač nevědomky, spojujeme vzpomínky a prožitky.

Následující text je tedy spíše informativní a nemusí se shodovat s názorem každého z nás.

Vůně, které uklidní

Měli jste náročný den a potřebujete vypnout, odpočinout si a relaxovat. Pomůže vám levandule, která má schopnost odbourávat stres. Také uvolňuje napětí, zklidní tělo i mysl. Použít můžete éterické oleje nebo vonné vosky v aromalampách, ale podobnou službu udělá i svazeček sušených květů umístěný blízko místa, kde odpočíváte.

Další vůně, které můžete použít jsou ty, které si spojujeme s domovem a pohodovou atmosférou. Může to být třeba hřejivá skořice, vůně kávových zrnek či sladké koření. Postačí několik kapek vonného oleje do vody v aromalampě.

Vůně pro pozitivní náladu

Chcete vyvolat dobrou atmosféru pro nadcházející návštěvu? Vyzkoušejte jemně ovocné vůně mísící se s lehkou kyselostí – letní jablka, višně či lesní jahody. Vyzkoušet můžete nejen vonné oleje, ale i svíčky či potpourri.

Vůně, která povzbudí

Už se vidíte v posteli, ale přesto ještě musíte pracovat a oči se vám klíží? Vyzkoušejte vůni citrusů (pomeranč nebo grep). Také by mohla fungovat citrusová tráva. Pozor, ať to nepřeženete s její intenzitou, aby vám její síla nepřipomínala uklizenou toaletu.

Romantická atmosféra

Tady volte vůně z kategorie jemných květin jako jsou růže, lilie, fialky nebo šeříky. Ale pozor, tady platí, že méně je někdy víc. Těžké vůně vyvolávají negativní emoce a bolesti hlavy. Květinové vůně by měly být spíše v pozadí, nedráždit naše čichové buňky a zbytečně na sebe neupozorňovat.