Lakujeme dřevo

Záleží na mnoha okolnostech. Jednak je podstatné, zda chceme provádět nátěr preventivně ochranný nebo sanační, dále záleží na kondici dřeva, na jeho charakteru a druhu, zda je třeba zbrousit starý nátěr, zda se jedná o dřevo v interiéru nebo vystavené povětrnostním vlivům atd. Špatnou volbou můžeme dřevo poškodit a zbytečně utratit peníze za nátěr, který budeme muset odstranit.

Dřevo v exteriéru

Především je třeba znát druh dřeviny a pak také, zda budeme natírat srub, plot, pergolu nebo dřevěnou fasádu. Každé dřevo jinak pracuje a jinak se smršťuje. Dále záleží na stavu původního nátěru. Pokud je rozpraskaný a je vidět holé dřevo, pak je třeba nátěr odstranit opálením nebo broušením.

Některé nátěry chrání dřevo pouze před vlhkostí, jiné také před dřevokazným hmyzem a houbami. Stále více se používají vodou ředitelné laky, šetrné k životnímu prostředí, neboť neobsahují organická ředidla.

  • Palubky

Palubky umístěné venku nelze lakovat, ale musí se ošetřit lazurou. Lak totiž ve venkovním prostředí brzy popraská. Palubky se nejprve musí napustit penetračním nátěrem a až po jeho zaschnutí lze natírat lazurou.

  • Podlahy a dřevěné zahradní stavby

Stejný postup volíme u podlahy ve venkovním prostředí a u altánů, pergol a dalších zahradních staveb, neboť v důsledku výrazných změn teplot, deště a sněhu dřevo pracuje mnohem více než v interiéru.

Dřevo v interiéru

Pro povrchovou úpravu nábytku, dřevěné podlahy, schodišť a dalších dřevěných prvků v interiéru lze vybírat z mnoha možností. Tradiční jsou klasické syntetické laky, ale stále více se používají laky ředitelné vodou. Sice schnou o něco déle, zato nepáchnou ředidlem a po práci se všechny pomůcky snadněji očistí pouze vodou.

Stále více se na ochranu dřeva v interiéru používají oleje a vosky, které lépe zvýrazňují přirozenou strukturu a charakter dřeva.

Kvalitní dřevěný nábytek z masivu si zasluhuje i kvalitní povrchovou úpravu. Pro její obnovu či nový nátěr po obroušení rozpraskané či jinak poškozené vrstvy se použije kvalitní lak, kterých je na trhu široký výběr. Hodně se používá italský napůl matný lak Sayerlack, který je vodou ředitelný a je určený pro vnitřní použití. Pro nábytek i jiné dřevěné předměty v interiéru je vhodný lesklý lak pro finální povrchovou úpravu.