Kožená galanterie – péče o ni

Kožená galanterie v jakémkoliv provedení je denně vystavena namáhání. Kůže, nebo také useň, je přírodním materiálem, který je pórovitý a tudíž přijímá vlhkost, pot, nečistoty a prach. Je pevná a pružná, ovšem při nesprávném používání a nedostatečné péči se může deformovat, praskat a ztrácet svou pružnost.

Abychom si udržely vlastnosti kůže co možná nejdéle, je třeba věnovat galanterii potřebnou péči a pozornost a dodržovat tyto zásady:

  1. výrobky kožené galanterie se nesmí promáčet a pokud už se to stane, je třeba je sušit při běžné pokojové teplotě v dostatečné vzdálenosti od kamen

  2. důležitá je pravidelná impregnace proti vlhku a nečistotám odpovídajícími a doporučenými přípravky

  3. při rozsáhlejším znečištění raději předejte kožené výrobky odborníkům

  4. k ošetření kožené obuvi nepoužívejte krémy na boty, které obsahují látky nevhodné pro jemnou useň

  5. k čištění usní nepoužívejte mýdlo nebo prostředky na mytí nádobí či podobné běžné čistící prostředky

  6. výrobky kožené galanterie skladujte tak, aby nemohlo dojít k jejich deformaci

  7. veškerou koženou galanterii používejte pouze a jen k danému účelu

Důležitou ochranou kožené galanterie je impragnace prováděná nanesením speciálního přípravku v podobě krému či spreje. Naimpregnovat kůži se doporučuje již před prvním použitím a pravidelně to obnovovat s přihlédnutím na intenzitu používání.

Pokud dojde k mechanickému znečištění prachem, špínou apd. je třeba skvrny odstranit co nejdříve. Malé znečištění vlhkým hadříkem, pak vytřít do sucha a naimpregnovat. Na silnější znečištění jsou vhodné speciální pěny nebo krémy, které špínu rozpustí a pak se z usně vytřou.