Jaké je využití tropického dřeva v koupelně

Když se řekne koupelna, každý se představí místnost obvykle s dlažbou na podlaze a se stěnami obloženými stejně barevnými obklady. Když nevezmeme v úvahu široký sortiment obkladových materiálů a můžeme si dovolit luxus nehledíc na cenu, není keramika jediným materiálem, který si můžeme v koupelně dovolit.

Jestliže je pro vás koupelna nejoblíbenějším místem v bytě a vy se rozhodnete do ní zainvestovat, můžete zvolit na podlahu i na zařízení dřevo. Ale není dřevo jako dřevo. Koupelna je místnost s vysokou vlhkostí a běžně dostupné dřevo snáší vlhkost velice špatně – kroutí se, nabírá objem a mění proporce.

Dřevo přímo z tropů

Pokud se tedy rozhodnete například pro dřevěnou podlahu, poohlédněte se po tropických dřevinách, které nevynikají jen svojí tvrdostí, ale jsou i mastné, a proto jsou vodě velmi odolné a nevyžadují dodatečnou impregnaci.

Tropické dřevo bez jakýchkoliv úprav může časem popraskat, ale pokud je ve vlhkém prostředí, praskliny se působením vody zase zatáhnou. Zajímavý je měnící se vzhled dřeva – časem získává bělavou patinu, která zvýrazní strukturu materiálu.

Velmi se osvědčily určité druhy tropických dřevin. Například tmavé africké dřevo TAEK nebo WENGE, či brazilské dřevo IPE. Jediné, na co budete muset při použití dřeva v koupelně dbát, je ochrana proto plísním, protože ani ty se vysoce tvrdým dřevům nevyhýbají . Proto je dobré dřevo pravidelně ošetřovat antimykotickým prostředkem.

Pohodlí a elegance

Dřevo zútulní jakýkoliv interiér, působí tak i v koupelně. Pokud nechcete mít dřevěnou podlahu, ale jen koupelnový nábytek, neuděláte chybu, když vyberete dřevo, které v kombinaci s keramickou dlažbou, zajímavým umyvadlem a vanou působí harmonicky a elegantně.

Při výběru takového nábytku je opět nutné, aby byl vyroben z tvrdého dřeva i tuzemského, avšak s vhodnou povrchovou úpravou.

Volbou může být i ratanový nábytek

Volit můžete i odlehčený ratanový a proutěný nábytek s doplňky mořské trávy či bambusu. K dostání jsou i umyvadla a vany z dřevěného masivu, ale pro svou vysokou cenu a velmi náročnou údržbu jsou málokdy finančně dostupné.

Pro ty, kteří nemohou nebo nechtějí investovat do zařízení koupelny nemalé částky, jaké vybavení dřevem obnáší, se nemusí zříct útulnosti dřevěného designu. Aspoň opticky se dá takového dojmu dosáhnout imitací dřevěného materiálu.

Na trhu najdete široký výběr dlažeb a obkladů imitující dřevo. Na první pohled nejsou od pravého dřeva k rozeznání. V neposlední řadě jsou levnější a snáze se udržují.