Jak vybrat to správné osvětlení pro váš interiér?

Správné osvětlení je jedním ze zásadních kritérií pro vytvoření útulného interiéru. Stejně jako barvu zdi, typ podlahy a styl nábytku byste si tedy měli pečlivě rozmyslet i rozmístění a výběr svítidel. Na každou místnost máme jiné nároky – například v ložnici určitě nepotřebujeme tolik světla jako v pracovně či v kuchyni. 

V dnešní době už je samozřejmostí vybírat z LED osvětlení, kterí se nabízejí v mnoha různých provedeních. Jak vybírat podle místnosti?

Rozptýlené světlo je ideálním řešením pro obývací pokoj

U obývacího pokoje velice záleží na velikosti místnosti. Pokud je ten váš spíše větší, můžete zvolit designové závěsné svítidlo, které zapadne do stylu vašeho interiéru. Doplnit ho pak lze třeba stojací lampou nebo nástěnným svítidlem pro méně osvětlené prostory. Pro menší obývací pokoje doporučujeme spíše stropní svítidlo, které nezabere příliš místa, a opticky tak místnost nezmenší.

Do kuchyně vyberte správné bodové osvětlení

V kuchyni na rozdíl od obývacího pokoje potřebujete mít výrazné osvětlení pracovní plochy. Pro tento případ je ideálním řešením bodové osvětlení kuchyňské linky. Máte-li v kuchyni i jídelní stůl, doporučujeme nad něj umístit závěsné světlo, které dodá místnosti styl a zútulní ho. Klidně se může jednat i o větší svítidlo, které zabere prostor nad celým stolem.

V koupelně dbejte především na bezpečnost

Při výběru svítidel do koupelny si dejte obzvlášť velký pozor, zda produkty splňují normy potřebné pro osvětlení těchto prostor. Jde především o odolnost vůči vodě a korozi. Do koupelny je tedy ideálním řešením jedno stropní svítidlo uprostřed místností, které nezabírá příliš prostoru. Je také vhodné ho doplnit osvětlením zrcadla – to by nemělo být příliš oslnivé, ale zároveň dostatečně jasné.