Jak pečovat o venkovní nábytek z palet

Těžko říct, koho poprvé napadlo smontovat ze staré použité palety kus nábytku. Faktem ale je, že to nebyl špatný nápad, protože paletové stolky, křesla či postele jsou v posledních letech čím dál oblíbenější. Dřevěné palety jsou nejen levný a lehko dostupný materiál, ale také se snadno opracovávají. Díky tomu z nich lze vyrobit opravdu originální kousky, a to jak do interiéru, tak na zahradu. Jak o tento typ nábytku pečovat, pokud je po letech už trochu z formy a chcete mu vrátit původní glanc?

Interiérový nábytek z palet vydrží dlouhá léta bez jakýchkoliv zásahů. Ten venkovní ovšem musí celoročně odolávat povětrnostním vlivům i UV záření, a tak potřebuje z času na čas náležitou péči. Jak se tedy do renovace pustit? Starý, olupující se a zašlý nátěr z palet nejdříve pečlivě zbruste smirkovým papírem, aby byl povrch hladký. Dřevo zbavte veškerého prachu a nečistot a předtím, než se pustíte do barevného tónování, opatřete jej ještě impregnačním nátěrem.

Vhodný je např. Xyladecor Xylamon HP BPR, který nábytek ochrání před dřevokazným hmyzem a houbami. Je vhodný na dřevěné konstrukce, jako jsou okna, dveře, ploty, pergoly či přístřešky pro auta. „Při impregnování se vždy řiďte doporučeními výrobce. Většinou však stačí dřevo opatřit pouze jednou vrstvou impregnačního nátěru,“ uvádí David Franěk, Brand manažer značek Xyladecor a Luxol.

Po naimpregnování dřeva je pak již zcela na vás, jaký typ vrchního nátěru použijete. Vybrat si můžete mezi lakem, který dřevo chrání před vnějšími vlivy a zachovává jeho přirozený vzhled, nebo lazurou, která jej i částečně obarví, či barvou, jež povrch dokonale překryje. Natírání by v každém případě mělo probíhat za stálého a suchého počasí a při teplotách 5–30 °C.

A pokud tápete, jaký odstín pro váš zrenovovaný nábytek zvolit, širokou paletu barev vhodných na nátěry venkovního nábytku nabízí například řada Luxol Originál, která chrání dřevo proti UV záření, zajišťuje jeho zvýšenou vodoodpudivost, vysokou přilnavost nátěru a mechanickou odolnost.

Pokud pro změnu toužíte po originálních trendy odstínech, najdete je mezi krycími lazurami Luxol Dekor. Nátěr vyniká stálými barevnými odstíny s matně saténovým vzhledem a zároveň ponechává viditelnou strukturu dřeva. Kromě nátěrů všech dřevěných prvků v exteriéru se hodí i na natírání v interiéru.