Fialová barva v interiéru neslibuje nic kloudného. Může působit až depresivně

Ať už zařizujete obývací pokoj, dětské království pro nejmenší členy rodiny nebo svou vlastní ložnici, všechno začíná při výběru těch pravých barev. Bytoví designéři se shodují na tom, že byste měli vsadit maximálně na tři barvy, kdy ten nejvýraznější odstín bude pouze doplňkovou barvou zdokonalující interiér. Zbylé dva odstíny mohou být v místnosti zastoupeny více a mohou je nést nejen sedací vaky, ale například i rozkládací křesla či pohovky. V celé barevné škále však existuje řada odstínů, které jsou spíše tabu. Jednou z nich je fialová.

Jen fialová to může být? Kdepak

Když se řekne „fialová”, většině lidem se vybaví borůvky, které jsou lahodným a velmi zdravým ovocem, ne-li superpotravinou. Pokud však chcete na jejich zbarvení myslet i při výmalbě pokojů, upusťte od této myšlenky. Fialová barva totiž nepůsobí zrovna pozitivně, dokonce má až depresivní efekt.

Mimochodem, věděli jste, že ve starověkých kulturách je fialová považována za barvu smutku? Důvodem je především to, že patří do skupiny odrážející jen velmi málo světlo. V tomto se tedy podobají tradiční černé barvě, která světlo prakticky neodráží, nýbrž pohlcuje.

Fialová pro emočně nestálé lidi

Věděli jste, že fialový odstín je doslova lákadlem pro emočně nestálé lidi? Právě ti mají tendenci po odstínu sahat jak při výmalbě domácnosti, tak při hledání nových kousků do jejich šatníků. Pokud se však na barvu vsadí, jenom se tím znásobí jejich citová nestálost, emoční rozhárání i deprese, která je dostává do úskalí toho, že neví, co si se svým životem počít.

Do interiéru tedy jen s lehkostí

Pokud byste se přece jen nechtěli vzdát myšlenky toho, že fialová zaplní zdi interiéru, opatrně s ní. V případě, že se budeme držet pravidla, že maximálně tři barvy v domácnosti stačí, bude fialová tou pestrou, která bude jen doplňkem, nebude to na ní stát.